تعمیر و نگهداری صحیح کولرگازی

تعمیر و نگهداری صحیح کولرگازی

تعمیر و نگهداری صحیح کولرگازی از اهمیت بسیاری برخوردار است. زیرا کولرهای گازی، جزو وسایل آسایش و راحتی مهم در منازل و محیط‌ کار می‌باشند. کولرگازی نقش بسیار مهمی در ایجاد آسایش و راحتی در محیط‌های داخلی ایفا می‌کند. وظیفه اصلی کولرگازی، خنک کردن هوا و کنترل دما و رطوبت محیط است. با این کار، احساس گرما و نارحتی در محیط‌های گرم و بسته را کاهش داده و راحتی و آسایش بیشتری فراهم می‌آورد.

تعمیر و نگهداری صحیح کولرگازی

 

همچنین، کولرگازی می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامتی داشته باشد. هوای خنک و تمیزی که توسط کولرگازی تهیه می‌شود، می‌تواند از خشکی و دیگر عوارض جانبی مرتبط با هوای گرم و خشک جلوگیری کند. علاوه بر این، کولرگازی می‌تواند موجب تسریع در تشکیل تهویه مناسب و کاهش ذرات معلق در هوا که ممکن است مواردی مانند آلرژی و بیماری‌های تنفسی را تشدید کنند، شود.

در راستای آموزش بهتر تعمیر و نگهداری صحیح کولرگازی میتوانید تعمیر کولر گازی (اسپیلت) را مطالعه بفرمایید.

بنابراین، می‌توان گفت که کولرگازی نقش بسیار مهمی در افزایش آسایش و راحتی در محیط زندگی افراد ایفا می‌کند و برای حفظ سلامتی و راحتی آنها حائز اهمیت است. در ادامه به موارد مهمی که لازم است در تعمیر کولرگازی رعایت شود، پرداخته خواهد شد.

به یاد داشته باشید که شما برای تعمیر و نگهداری صحیح کولرگازی خود، می توانید با کارشناسان تکنوتهویه تماس بگیرید.

 

نکات مهم در تعمیر و نگهداری صحیح کولر گازی

در اینجا چند نکته ضروری برای تعمیر و نگهداری صحیح کولر گازی آورده شده است. به خاطر داشته باشید که برای کارکرد صحیح کولرگازی خود، موارد زیر را رعایت کنید.

فیلتر هوای پنل کولرگازی را به طور مرتب تمیز کنید. فیلتر هوای کثیف می تواند جریان هوا را محدود کند. کارایی سیستم تهویه مطبوع شما را کاهش داده و به باعث آسیب به قطعات می شود. بسته به توصیه سازنده و تعداد دفعات استفاده از سیستم، فیلتر هوا را هر 1 تا 3 ماه یکبار تمیز و یا تعویض کنید.

یونیت خارجی یا کندانسور دستگاه را تمیز کنید. یونیت خارجی به دلیل داشتن فن، می تواند خاک، زباله و برگ را جمع کند. اینها می توانند جریان هوا را مختل کرده و کارایی دستگاه را کاهش دهند. حداقل یک بار در طول دوره تعمیر و نگهداری با استفاده از یک شلنگ آب برای تمیز کردن آرام دستگاه اقدام کنید.

 

مقدار مبرد را بررسی کنید

کمبود مبرد می تواند منجر به کاهش راندمان و آسیب به قطعات دستگاه شود. برای بررسی و شارژ مبرد، با تکنوتهویه تماس بگیرید.

 

لوله ها و اتصالات را بازدید کنید. نشتی در آنها، صدمات جبران ناپذیری در پی دارد. تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده و منظم توسط تکنسین  خبره می تواند به شناسایی و رفع هر گونه مشکل قبل از تبدیل شدن به مشکلات اساسی کمک کند. حتما هر گونه نشتی یا آسیب را سریعاً برطرف کنید. اگر متوجه هر گونه نشتی یا آسیب به سیستم تهویه مطبوع خود شدید، برای جلوگیری از آسیب بیشتر آنها را سریعاً برطرف کنید.

 

اگر سیستم کولرگازی شما بیش از 10 سال سن دارد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آن را به یک مدل کارآمدتر ارتقا دهید. گاهی اوقات تعویض یک کولرگازی قدیمی، بسیار با صرفه تر از تعمیر آن می باشد. حتما برای اینکار با متخصصان تکنوتهویه تماس بگیرید. با پیروی از این نکات ضروری برای نگهداری و سرویس تهویه مطبوع خود، می توانید عملکرد، کارایی و راحتی مطلوب را برای سال های آینده تضمین کنید.

 

تعمیر و نگهداری صحیح کولرگازی

 

بررسی و نظافت فیلترهای کولرگازی

بررسی و نظافت فیلترهای کولرگازی، یکی از موارد اساسی در تعمیر کولرگازی، می‌باشد. فیلترها به مرور زمان کثیف می‌شوند و باعث کاهش کارایی سیستم می‌شوند. لذا رعایت نکات تعویض و تمیزی فیلترها حائز اهمیت است. بررسی و نظافت فیلترهای کولرگازی از جهات دیگر نیز اهمیت دارد. زیرا فیلترهای کولرگازی علاوه بر ایجاد هوای تمیز، نقش مهمی در بهبود کیفیت هوا و کارایی دستگاه دارند. فیلترهای کولرگازی مسئول حفظ کیفیت هوا و جلوگیری از ورود ذرات معلق و آلودگی‌ها به محیط داخلی می‌باشند.

 

وظیفه اصلی فیلتر کولرگازی شامل جذب گرد و غبار، ذرات معلق عفونی، باکتری ها و حتی بوی نامطبوع است. بنابراین، نظافت و تعویض منظم فیلترها می‌تواند به حفظ سلامت و راحتی افراد کمک کند. عدم تعویض و نظافت مناسب فیلترها می‌تواند منجر به کاهش کیفیت هوا، افزایش آلرژی‌ها و بیماری‌های تنفسی شود.

 

بنابراین، بررسی و نظافت فیلترهای کولرگازی در دوره‌های منظم و به موقع اهمیت بسیاری دارد و باعث می‌شود که عمر دستگاه بهبود یابد و کیفیت هوا در محیط داخلی به حالت بهتری برسد.

پیشنهاد می گردد تعمیر کولر گازی و اسپلیت در تهران را نیز مطالعه بفرمایید.

 

بررسی لوله و اتصالات کولرگازی

بررسی لوله‌ و اتصالات کولرگازی باید به صورت دوره‌ای انجام شود. این کار می تواند از هرگونه نشتی یا آسیب جلوگیری کند. با گذشت زمان، لوله ها و اتصالات ممکن است آسیب ببینند یا خورده شوند و منجر به نشتی شوند. اگر به این نشتی ها رسیدگی نشود، می تواند منجر به از دست دادن مبرد شود. نشتی مبرد یا گاز، راندمان کولرگازی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. حتی می تواند باعث توقف کامل کولرگازی و پرتاب باد گرم شود.

 

نشتی گاز همچنین می تواند باعث کارکرد بدون توقف کمپرسور کولر گازی شود. زیرا دستگاه سعی در کاهش دمای محیط دارد. اما کمبود گاز یا مبرد، باعث می شود که دستگاه توان کاهش دما را از دست بدهد. این به نوبه خود، هم استهلاک کولرگازی را افزایش می دهد. هم می تواند باعث آسیب به کمپرسور شود.

 

اگر نشتی ها برای مدت طولانی برطرف نشوند، می توانند منجر به مشکلات جدی تری بشوند. این مشکلات می تواند شامل آسیب به کمپرسور یا سایر اجزای داخلی کولر شوند. آسیب به کمپرسور، می تواند هزینه های زیادی روی دست شما بگذارد.

 

وجود نشتی در کولرگازی، می تواند باعث افزایش رطوبت در محیط شود. این خود می تواند منجر به رشد کپک در پنل کولرگازی شود. این نه تنها بر کیفیت هوای داخل خانه تأثیر می گذارد، بلکه می تواند باعث بروز مشکل، برای کسانی که آلرژی یا مشکلات تنفسی دارند، شود.

 

با بررسی و تعمیر منظم لوله‌ها و اتصالات کولر گازی، می‌توانید از نشتی جلوگیری کنید. همچنین می توانید کارایی دستگاه را بهبود ببخشید و از تعمیرات پرهزینه جلوگیری کنید. این در نهایت باعث افزایش کیفیت هوای داخل خانه خواهد شد. همه اینها به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که کولر گازی شما برای سال‌های آینده نیز به طور موثر و کارآمد کار می‌کند.

بررسی و شارژ گاز کولرگازی

بررسی و شارژ گاز کولرگازی که به عنوان مبرد نیز شناخته می شود، بخش مهمی از فرایند تعمیر و نگهداری صحیح کولرگازی محسوب می شود. اگر از اهمیت بررسی و شارژ گاز کولرگازی مطلع نیستید، پس توصیه می کنم که ادامه مطلب را بخوانید.

 

مبرد موجود در کولرگازی شما، گرما را از هوای داخل خانه جذب می کند و آن را به بیرون منتقل می کند. در نتیجه خانه شما را خنک می کند. اگر سطح مبرد پایین باشد، می‌تواند منجر به کاهش ظرفیت و راندمان کولرگازی شود. این باعث می‌شود کولر گازی شما برای رسیدن به دمای مورد نظر، بدون وقفه کار کند. کارکرد دائم کمپرسور افزایش مبلغ قبض برق و استهلاک بیشتر دستگاه را در پی دارد.

مراقب کمبود مبرد باشید

کمبود مبرد همچنین می تواند باعث افزایش فشار و گرما به کمپرسور و سایر اجزای سیستم کولرگازی شما بشود. این گرما و فشار مضاعف، قطعا در طول زمان باعث خرابی کمپرسور کولرگازی شما می شود.

تعمیر و نگهداری صحیح کولرگازی

 

مبرد موجود در کولرگازی شما، باعث حذف رطوبت از هوا و جلوگیری از رشد کپک ها و بهبود کیفیت هوای داخل می شود. کمبود مبرد سرما را کاهش می دهد. در نتیجه رطوبت محیط بالا می رود. بالا رفتن رطوبت علاوه بر کاهش آسایش شما، رشد کپک و آلرزی را در پی خواهد داشت. دلیل بوی نامطبوع پنل داخلی کولرگازی، همین رشد کپک ها می باشد.

 

بررسی و شارژ منظم مبرد کولر گازی می تواند با جلوگیری از آسیب های ناشی از کمبود مبرد و اطمینان از عملکرد بهینه، به افزایش طول عمر سیستم شما کمک کند.

 

بنابراین ضروری است که یک متخصص، عملکرد کولرگازی شما را بررسی کرده و تعمیر و نگهداری صحیح کولرگازی شما را انجام دهد. این کار باید حداقل یک بار در سال انجام شود. متخصصین تکنوتهویه، با ابزار و تجهیزات به روز و دقیق، مقدار مبرد و عملکرد کولرگازی شما را بررسی می کنند. سپس در صورت نیاز اقدام به شارژ گاز کولرگازی می نمایند.

اهمیت برد کولرگازی

کولرهای گازی از وسایل ضروری در هوای گرم و مرطوب هستند که باعث آسایش و راحتی صاحبان خانه می شوند. با این حال، مانند هر وسیله برقی دیگری، آنها نیز نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند تا اطمینان حاصل شود که کارآمد و ایمن کار می کنند. یکی از جنبه های مهم تعمیر و نگهداری کولر گازی، بررسی و تعمیر برد کولرگازی است. در ادامه به اهمیت برد کولرگازی، نحوه بررسی آن و زمان کمک گرفتن از متخصصان تکنوتهویه می پردازیم.

 

برد به نوعی مغز کولرگازی محسوب می شود. این قطعه، با ارسال سیگنال به کمپرسور کولرگازی، فرمان روشن یا خاموش شدن، به دستگاه صادر می کند. به این ترتیب دستگاه می تواند دمای داخل خانه را تنظیم کند. برد کولرگازی توسط یک سنسور دمای اتاق را اندازه گیری می کند. با رسیدن دما به نقطه تنظیمی توسط شما، برد فرمان توقف به کمپرسور می دهد. دمای تنظیمی روی کنترل نمایش داده شده است. این دما توسط شما تعیین می شود.

 

نحوه بررسی برد کولرگازی

نحوه بررسی برد کولرگازی، به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول را خود شما در محل می توانید انجام دهید. اما برای بخش دوم که شامل باز کردن دستگاه و بررسی تخصصی و فنی آن است، حتما با متخصصان تکنوتهویه تماس بگیرید. برای بررسی برد در بخش اول، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. 1. ترموستات را روی حالت خنک کننده یا سرمایش قرار دهید و مطمئن شوید که دمای آن کمتر از دمای فعلی اتاق است.
 2. 2. چند دقیقه صبر کنید تا کولرگازی روشن شود. اگر روشن نشد، کلید مدار یا جعبه فیوز را بررسی کنید تا مطمئن شوید برق دستگاه وصل است.
 3. 3. برای اندازه گیری دمای اتاق از دماسنج استفاده کنید. اگر بعد از 15-20 دقیقه به دمای مورد نظر نرسید، ممکن است مشکلی در سنسور، سیم کشی و یا کندانسور وجود داشته باشد.
 4. 4. عملکرد کنترل را با استفاده از دوربین تلفن همراه کنترل کنید. به این صورت که چشمی کنترل را مقابل دوربین موبایل خود بگیرید. سپس دکمه خاموش و روشن را فشار دهید. باید از طریق دوربین گوشی، در چشمی کنترل نور اندکی را مشاهده کنید. اگر این نور را ندیدید، کنترل شما مشکل دارد. ابتدا باطری کنترل را تعویض کنید. اگر مشکل حل نشد، کنترل را تعویض کنید.
 5. 5. اگر مشکوک به ایراد در سنسور، سیم کشی یا کمپرسور هستید، حتما با کارشناسان تکنوتهویه تماس بگیرید. از اینجا به بعد باید کار را به کاردان بسپارید.

 

بررسی کلید مینیاتوری و فیوز کولرگازی

 

کلیدهای مینیاتوری و فیوزها، اجزای ضروری هستند که از دستگاه کولرگازی شما، در برابر خطرات الکتریکی مانند اتصال کوتاه، اضافه بار و گرمای بیش از حد محافظت می کنند. آنها به طور خودکار کولرگازی را در صورت تشخیص هرگونه مشکل یا نقص الکتریکی خاموش می کنند و از آسیب به دستگاه و خطرات احتمالی آتش سوزی جلوگیری می کنند. برای بررسی کلید مینیاتوری و فیوز کولرگازی، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

 

 1. 1. فیوز کولرگازی خود را، در جعبه فیوز، پیدا کنید. اگر کولرگازی شما سه فاز باشد، باید به دنبال یک کلید مینیاتوری سه پل باشد.
 2. 2. قبل از روشن کردن کولرگازی، بررسی کنید که آیا آنها در وضعیت عادی، یعنی روشن هستند یا خیر. اگر آنها در وضعیت خاموش باشند، ممکن است نشان دهنده یک خطا یا نقص الکتریکی باشد. در واقع ممکن است که فیوز دستگاه به دلیل یک اتصالی پریده باشد. پس حتما با متخصصان تکنوتهویه تماس بگیرید.
 3. 3. اگر به خرابی فیوز و کلید مینیاتوری کولرگازی مشکوک هستید، سعی نکنید خودتان آنها را تعمیر کنید. زیرا ممکن است باعث آسیب بیشتر یا برق گرفتگی شود. در عوض می توانید روی متخصصان تکنوتهویه حساب کنید.

 

تعمیر کولرگازی در شمال تهران

در شمال تهران، به دلیل شرایط آب و هوایی معتدل‌تر نسبت به بقیه شهر، استفاده از کولرگازی برای خنک کردن فضاها بسیار رایج است. اگر نیاز به تعمیر کولرگازی در این منطقه دارید، می توانید با تکنوتهویه تماس بگیرید. همکاری ما با بهترین متخصصین کولرگازی، باعث شده که ما برترین ارائه دهنده خدمات تعمیر کولرگازی در شمال تهران باشیم.

 

برای تعمیر کولرگازی در شمال تهران، می‌توانید با شرکت تکنوتهویه تماس بگیرید و از خدمات مشاوره رایگان ما بهره مند شوید. ما پس از اخذ مشخصات لازم از شما،  یک تیم متخصص از تعمیرکاران حرفه‌ای را برای بررسی و تعمیر کولرگازی‌ شما اعزام می کنیم.

 

خاطر نشان می سازیم که، همواره بهتر است که از شرکتهای با تجربه و مشهور در این زمینه خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنید. در این صورت قطعا از خدمات با کیفیت و مطلوب، برخوردار خواهید شد.

 

چه زمانی با تکنوتهویه تماس بگیرم

سوالی که بسیاری از شما می پرسید، این است که چه زمانی با تکنوتهویه تماس بگیرم. در حالی نگهداری منظم کولرگازی توسط شما، می تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند. اما برای رفع برخی از مشکلات ممکن است به کمک تیم متخصص تکنوتهویه نیاز داشته باشید. در ادامه برخی از مشکلاتی که نیاز دارد تا شما با تکنوتهویه تماس بگیرید را بیان می کنیم.

 

 1. 1. کولرگازی علیرغم قرار دادن آن در حالت سرمایش و بررسی فیوزها و مواردی که توسط شما قابل انجام است، باز هم سرمایش مطلوبی ندارد. یا اصلا کار نمی کند.
 2. 2. کولرگازی در حین کار صداهای غیرمعمولی مانند صداهای تق تق، جیر جیر یا هر نوع صدای نا متعارف دیگر تولید می کند.
 3. 3. علائم مربوط به نشتی گاز در کولرگازی مشاهده می شود. این علائم می تواند شامل سرمایش کم و یا گرم بودن لوله های مسی باشد.
 4. کولرگازی شما، با وجود نگهداری و استفاده منظم در طول زمان، بیش از حد معمول برق مصرف می کند. این ممکن است نشان دهنده یک خطا یا نقص الکتریکی باشد که برای رفع ایمن و کارآمد نیاز به یک متخصص دارد.
 5. متوجه هر گونه علائم غیر عادی قابل مشاهده مانند ترک، زنگ زدگی یا خوردگی در اجزای بیرونی دستگاه شده باشید. این علائم ممکن است روی کندانسور یا کمپرسور دستگاه دیده شود. این مشکلات در مناطق خاصی که شرایط آب و هوایی سخت و یا مرطوبی داشته باشند، بیشتر دیده می شود.

توصیه می کنیم که در صورت بروز مشکلات و موارد فوق، حتما با کارشناسان خبره تکنوتهویه تماس بگیرید. ما در اسرع وقت در کنار شما خواهیم بود.

برای آگاهی بیشتر میتوانید این مطلب را نیز مطالعه بفرمایید.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا