چیلر خانگی چیست چه مزایا و معایبی دارد؟

یکی از سیستم های سرمایشی که در دهه های اخیر جایگاه ویژه ای در بخش برودتی ساختمان ها و مراکز صنعتی و تجارتی کسب نموده چیلر ها می باشند. این دستگاه ها بیشتر ویژه مکان های بزرگ مانند مجتمع های مسکونی، مراکز تجاری و کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. چیلرها در اندازه های کوچک ویژه فضاهای کوچک و حتی خانه های مسکونی نیز تولید می شوند. با ذکر این مقدمه ودر مقاله پیش رو از وب سایت تکنو تهویه در مورد چیلر خانگی توضیحاتی خواهیم داد. برای کسب اطلاعات در ارتباط با هزینه تعمیر چیلر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط:

چیلر خانگی

در مورد چیلر خانگی می‌توان این تعریف را به کار برد که در واقع همان مینی چیلر آپارتمانی است. در محوطه های بیرونی ساختمان ها مانند پشت بام ها و یا حیاط و تراس ها نصب می شود. وظیفه آن ایجاد آب سرد و پمپاژ آن به لوله های( کویل های) دستگاه های توزیع کننده هوای سرد و گرم مثل مدل های خانگی است. چیلر خانگی یا همان مینی چیلر ها با لوله کشی آب به تعدادی فن کویل متصل می شود. آب سرد شده آن توسط پمپ ها به فن کویل ها منتقل می گردد.

درون فن کویل ها یک ردیف لوله های مسی وجود دارد. به صورت رادیاتور هستند. آب سرد از مسیر این لوله ها عبورمی کند. توسط فن هایی که در پشت این سیستم لوله های مسی وجود دارد. از این رو هوای خنک جریان پیدا کرده و محیط را خنک نگه می دارند. استفاده از فن کوئل ها و طرز کار این دستگاه ها برای حالت حالت گرمایش، درون ویل های فن کویل ، آب گرم ارسالی از طرف پکیج( دیواری یا زمینی) یا بویلر گاز سوز ( موتورخانه) جریان پیدا نموده و عبور هوا از اطراف کویل ها هوا گرم شده و در محیط توزیع می شود. به همین خاطر می توان این تجهیزات را یک سیستم کامل سرمایش و گرمایش مستقل دانست.

بیشتر بخوانید:

موارد استفاده از مدل های خانگی و مقدار محیطی که قدرت خنک کنندگی دارند

دستگاه چیلر های خانگی در واقع شبیه چیلرهای بزرگ هوا خنک است. اما در ابعاد کوچکتر می باشند. چیلر خانگی های خانگی در ساختمان هایی با زیر بنا هایی بیشتر از 150 متر می باشد. لازم به یادآوری است در ساختمان های بین 159 الی 300 متر چیلر های خانگی مفید می باشد. در ساختمان های با زیر بنای بیشتر از 300 متر چیلر های مرکزی توصیه می گردد.

از مزیت های دستگاه دستگاه چیلر های خانگی نسبت به دستگاه اسپیلت ها این است که چندین فن کویل( هر اتاق یک فن کویل) به یک چیلر خانگی متصل شده. و دمای هوای خروجی از هر فن کویل را می توان به صورت مستقل و جداگانه از دیگر فن کویل ها کنترل نمود. از محاسن دیگر مدل های خانگی نسبت به اسپیلت ها این می باشد که شما می توانید فن کویل هر بخش را بدون تاثیر گذاری بر عملکرد سایر فن کویل ها روشن و یا خاموش نمود.

معایب و مزیت چیلر های خانگی

از معایب دستگاه های چیلر خانگی نیز می توان به قیمت نسبتا بالای آنها نسبت به داکت اسپیلت ها اشاره نمود/ مزیت چیلر های خانگی مدیریت جداگانه و تک به تک بر روی فن کویل ها می باشد. یکی از نکات مهم و قابل یادآوری این است که در صورتی که تعداد واحد های مسکونی زیاد ولی با متراژ کم می باشد بهترین کار استفاده از یک چیلر مرکزی می باشد. در هر واحد هم تعداد معینی فن کویل نصب گردیده. همه آن ها به چیلر مرکزی متصل می شوند‌. با انجام استفاده از این سیستم ( چیلر مرکزی) حتی قیمت تمام شده چیلر مرکزی علاوه بر آن فن کویل ها از داکت اسپیلت ها کمتر می باشند.

تکنو تهویه به عنوان نمایندگی چیلر مک کوی(McQuay) و نمایندگی چیلر تویو TOYO در کنار شماست.

هواخنک بودن چیلر های خانگی

چیلر های خانگی یا همان مینی چیلرها معمولا از سیستم هوا خنک استفاده می کنند. منظور از استفاده از سیستم چیلر هوا خنک که بودن آنها این است که کندانسور (کندانسور یک مبدل حرارتی است که درون می چیلر های خانگی جاسازی می شود ) آن از نوع هوا خنک می باشد. توسط هوای دمیده شده خنک می شوند.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تکنو تهویه ما به بررسی چیلر خانگی پرداختیم. اما نکته آخر این که شرکت تکنو تهویه با داشتن کارشناسان و مهندسین فنی خود ضمن دادن مشاوره و راهنمایی برای نصب و راه اندازی چیلرهای خانگی و صنعتی در ابعاد خانگی آمادگی آنرا دارند تا در سطح شهر تهران بزرگ و کرج برای کلیه امور نصب، راه اندازی و خدمات پشتیبانی چیلرهای صنعتی و خانگی در خدمت شما عزیزان باشند.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا