انواع چیلر هوایی

چیلر ها سیستم های برودتی هستند که برای ساختمان ها و مجتمع های بزرگ تجاری و مسکونی وصنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. چیلر ها در انواع مختلف با کارایی و قدرت توان های گوناگونی تولید می شوند. یکی از این نوع چیلرها نوع هوایی است که از انواع تراکمی می باشد. انواع چیلر هوایی به عنوان قلب تکنولوژی های سرمایشی ساختمان ها محسوب می شوند. در ادامه و در مقاله پیش رو از وب سایت تکتو تهویه پیرامون انواع چیلر های هوایی توضیحاتی خواهیم داد.

بیشتر بخوانید:

علت انتخاب چیلر های تراکمی هوایی

چیلر های تراکمی هوایی جهت تامین آب سرد مورد نیاز سیستم های تهویه مطبوع و تبرید( خنک کنندگی) صنعتی با تامین دمای7 الی 12 درجه سیلیسیوس که بر اساس نوع کاربرد و سیستم مورد نیاز بر اساس سیکل تبرید تراکمی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بایستی بگوئیم چیلرهای هوایی از نوع چیلرهای تراکمی می باشند. سیستم عملیاتی چیلرهای تراکمی هوایی که معمولا در فضاهای باز( پشت بام ساختمان ها) نصب می شوند مثل چیلر های مدل آبی بر مبنای سیکل تراکمی می باشند. البته بایستی این نکته را یادآوری کنیم که علت نصب چیلر های هوایی در فضای باز تبدیل حرارت و گرمای کندانسور هوایی چیلر هوایی با هوای آزاد می باشد.

اجزای تشکیل دهنده انواع چیلر هوایی

این اجزاء عبارتند از:

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • اپراتور
 • شیرانبساط مایع سرد کننده

(مبرد) موجود در مدار چیلر هوایی از نظر مقدار، حجم و فشار کار نسبت به چیلر های نوع آبی بیشتر می باشد. در کندانسور های چیلر هوایی چیلر به وسیله هوا خنک می شود و معمولا به صورت مستقیم و ترد کویل سرمایش می گردد. نکته قابل ذکر و مهم این است که در هنگام انتخاب چیلر های هوایی به اختلاف ظرفیت نامی(Nominal) و ظرفیت واقعی (Sctual) مخصوصا با توجه به دمای تابستانی منطقه بهره برداری از چیلر دقت نمایید. اما اگر مایل به استفاده از محاسبه سرانگشتی انواع چیلر هوایی در در ساختمان های مسکونی و اداری در شرایط آب وهوایی شهرهای بزرگ می باشید می توانید به ازای هر 100 متر مربع از ساختمان بصورت تفریبی 4 تن تبرید را در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط:

اطلاعات فنی پیرامون مدارهای چیلر های هوایی

دمای کارکرد چیلر در سیستم های تهویه مطبوع عبارت است از دمای آب خروجی از اپراتورهای چیلر تراکمی آبی یا چیلر تراکمی هوایی که نباید از دمای 7 درجه سیلیسیوس پایین تر باشد و نیز دمای آب برگشتی به اپراتور باشد.

عملکرد ترموستات چند مرحله ای اپراتور چیلر

استفاده از ترموستات 3 یا 4  مرحله ای بر اساس نوع چیلر،  تعداد کمپرسورها، تعداد مدار های انواع چیلر هوایی و یا حتی سیستم Unloader که روی قسمت آب خروجی از اپراتور نصب می گردد می تواند با توجه به دماهای تنظیمی روی ترموستات تدریجی، عملکرد سیستم چیلر را کنترل نماید. نصب سیستم Unloader در کمپرسور چیلر هوایی می تواند در هنگام کمتر شدن بار سرما(برودتی) موجب کاهش مصرف برق و در نتیجه صرفه جویی در مصرف آن گردد.

کنترل ظرفیت در این نوع چیلرها به منظور کاهش بار در حین راه اندازی و کنترل ظرفیت دستگاه در حین کاربری به صورت کاملا متناسب با اندازه تبرید(سرد کنندگی) مورد نیاز استفاده می گردد که این امر خود باعث بالاتر رفتن عمردستگاه و راندمان آن نسبت به سایر سیستم های موجود می باشد. هزینه انرژی، تعمیر و نگهداری را به صورت چشمگیری کاهش می دهد. بی بار نمودن کمپرسور متناسب با کاهش بار سیستم نه تنها سبب کاهش توان ورودی به کمپرسورها می شود بلکه تنش های وارده به کمپرسور را که در اثر تعداد فعات روشن و خاموش شدن به وجود می آید نیز کاهش می دهد.

ویژگی های چیلر های هوایی(Eco Friendly )در چیلر های هوا خنک

این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که از هر نظر دارای ویژگی های بهتری می باشند. هیچ گونه آلودگی زیست محیطی را بوجود نمی آورند. مصرف سوخت در این نوع چیلر ها(هوایی) بهینه سازی گردیده و انرژی کمتری مصرف می کنند. دارای استانداردهای جهانی بوده و همچنین گواهی زیست محیطی را دارا می باشند. با حداکثر توان خنک کنندگی کار می کنند. گازهای آلاینده هوا تولید نمی کنند. در ساخت این نوع چیلر ها اصول بهداشتی و ایمنی به صورت کامل رعایت گردیده است.

کاربرد های مهم

در مورد کاربرد انواع چیلر هوایی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • برج های مسکونی
 • کارخانجات صنعتی و تولیدی
 • سالن ها و سوله های ورزشی و صنعتی
 • هتل ها
 • تالارها و سینماها
 • ساختمان های تجاری
 • ساختمان های اداری و دیگر موارد.

سخن آخر

در این مقاله از وب یایت تکنو تهویه ما به بررسی انواع چیلر هوایی پرداختیم. اما نکته آخر به توصیه متخصصان و مهندسین شرکت تکنو تهویه چیلرهایی را انتخاب کنید که فراتر از نیاز شما نباشد. چرا که ضمن مصرف بیش از اندازه انرژی برق هزینه هایی را نیز به خودتان تحمیل نموده اید. بهتر است قبل از انتخاب هر نوع چیلر با مهندسین ما در شرکت تکنو تهویه مشورت نموده تا ضمن راهنمایی و مشاوره های لازم شما را در جهت خرید، نصب و راه اندازی این دستگاه ها راهنمایی کنند. مفتخریم که اعلام نماییم آمادگی کامل همکاری با شما عزیزان در سطح شهر تهران بزرگ و شهرستان کرج را خواهیم داشت. تعمیر چیلر در تهران و تعمیر در کرج را می توانید به متخصصان ما بسپارید. البته هزینه تعمیر چیلر به نوع کار بر روی آن بستگی دارد.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا