تعمیر موتورخانه

 

تعمیر و سرویس موتورخانه نیاز اساسی خانه ها و مراکز

تعمیر و سرویس موتورخانه یکی از نیازهای اساسی خانه ها و مراکزی است که دارای سیستم گرمایش مرکزی می باشند. قبلا نیز درباره تعمیر پکیج و تعمیر پکیج بوتان با شما مطالبی را درمیان گذاشته بودیم.

معمولا این مراکز دارای دیگهای چدنی یا فولادی آبگرم و یا بخار می باشند. یکی از خصوصیات اصلی این تجهیزات کار در فشار و دمای بالا می باشد. به طور طبیعی هر دستگاهی که در فشار و دمای بالا کار می کند ، بیشتر نیاز به سرویس و تعمیر دارد. از قدیم مرسوم بوده به مکانی که این تجهیزات در آن نگهداری میشوند ، موتورخانه می گویند.

تعمیر و سرویس موتورخانه امری بسیار حیاتی به حساب می اید. چرا که تقریبا تمامی تجهیزاتی که جهت سیستم گرمایشی و تهیه آبگرم مصرفی مورد استفاده هستند در آن نگهداری می شود. حتی در سالهای اخیر چیلرهای جذبی و تراکمی اب خنک نیز در موتورخانه ها نصب و نگهداری می شوند. بدیهی است که جهت تعمیر و سرویس موتورخانه به کارشناسان و تکنسینهای مجرب و متخصص نیاز باشد. شرکت تکنو تهویه همواره کارشناسان متخصص و تکنسینهای خبره را جهت ارائه خدمات مناسب به شما ، در اختیار می گیرد. چرا که کیفیت کار ارائه شده بسیار برای ما اهمیت دارد.

جهت آگاهی بیشتر بخوانید: تعمیر موتورخانه و پکیج در تهران

 

 

ایمنی در تعمیر و سرویس موتورخانه

علاوه بر آن به دلیل گازسوز و یا گازو ئیل سوز بودن جهیزات موتورخانه ، ایمنی در تعمیر و سرویس موتورخانه حرف اول را می زند.

عیوب بسیاری ممکن است که در موتورخانه شما رخ دهد. خرابی مشعل یکی از عیوب متداول موتورخانه می باشد. مشعلها عیوب مختلفی می توانند داشته باشند که این عیوب به شرح زیر می باشند:

 • عدم تشکیل شعله
 • عدم پایداری شعله
 • ایجاد صدا در مشعل
 • انفجاری روشن شدن مشعل
 • تنظیم نبودن شعله
 • خام سوزی در مشعل
 • ایجاد صدا در فن مشعل
 • خاموش شدن مقطعی مشعل

تمام مشکلات فوق می بایست توسط یک کارشناس خبره بررسی شود. گاهی این عیوب تنها با تنظیم شعله مرتفع می شوند. وگاهی نیاز به تنظیم و تمیز کردن یون و یا چشمی می باشد. گاهی اوقات فن مشعل دچار مشکل شده و ایجاد صدا می نماید. عدم کارکرد فن مانع تشکیل شعله در مشعل می شود. خام سوزی از اشکالات متداول مشعلها می باشد. یک کارشناس خبره در تعمیر و سرویس موتورخانه ، با دیدن رنگ شعله به کیفیت آن پی میبرد.

جهت آگاهی بیشتر بخوانید: تعمیرات فن کوئل

 

 

تنظیم شعله دیگ آبگرم و پکیج

البته اقدام اصولی این است که محصولات احتراق مشعل توسط دستگاه آنالیزور دود بررسی و تنظیم شعله از این طریق انجام پذیرد.

کنترل تمامی عملکردهای مشعل توسط رله مشعل انجام می پذیرد. تکنسین خبره با آگاهی کامل از مراحل تشکیل شده ، عملکرد رله را بررسی و در صورت لزوم آن را تعمیر و یا تعویض می نماید. باز هم تاکید می گردد که تعمیر و سرویس موتورخانه خود را به هر کسی نسپارید. چنانچه مشعل دچار مشکل شود و رله از کنترل صحیح ان باز بماند ، امکان انفجار وجود دارد.

مشعلها در نمونه های و مدلهای مختلفی وجود دارند. مشعلهای اتمسفریک ، مشعلهای هوای اجباری و مشعلهای روتاری کاپ از جمله مدلهای مختلف مشعل می باشند. تنظیم وبررسی یون در تعمیر و سرویس مشعل بسیار حائز اهمیت می باشد. چرا که اگر شعله تشکیل نشده و یون تشکیل آن را به رله گزارش دهد ، گاز در کوره جمع شده و انفجار صورت می گیرد. هرگز بخاطر پرداخت رقمی پایینتر جهت تعمیر و سرویس موتورخانه ، سلامتی و جان خود و خانواده را به خطر نیاندازید.

جهت آگاهی بیشتر بخوانید: تعمیر پمپ و بوستر پمپ

 

خرابی پمپ ها

علاوه بر مشکلات رایج در مشعل خرابی پمپهای سیرکوله اب در موتورخانه بسیار اتفاق می افتد.

 • سوختن پمپها
 • خرابی خازن پمپهای تکفاز
 • هرز گشتن پروانه پمپ
 • عدم گردش صحیح آب
 • نشتی در اتصالات پمپ
 • خرابی مکانیکال سیل و پکینگهای پمپ
 • گیرپاچ کردن پمپها از مشکلات رایج آنها در تعمیر و سرویس موتورخانه می باشد.

سرویس به موقع پمپها و دیگر تجهیزات موتورخانه ، از ایجاد خسارتهای شدید جلوگیری می نماید. توصیه شرکت تکنو تهویه به شما ، عقد قرار داد برای بازدید و سرویس دوره ای موتورخانه ارزشمند شما می باشد. علاوه بر خرابی پمپها و مشعلها ، خرابی اتصالاتی نظیر صافیها ، شیر های کشویی یا گیت ولو و نشتی در مسیر لوله کشی نیز از مشکلات رایج در تعمیر و سرویس موتورخانه می باشد. تنظیم درست آکوستات و ترموستات دیگ بسیار مهم می باشد.

 

دمای مناسب دیگ و پکیج

در فصول مختلف دمای دیگ متناسب با فصل باید تنظیم شود. همچنین تست عملکرد صحیح و درست آکوستات و ترموستات دیگ بسیار مهم می باشد.

بارها مشاهده شده که این تجهیزات کالیبره نبوده و دیگ را در دمای حقیقی استارت و استپ نمی کنند. چنانچه مشعل در دمای بالاتری خاموش شود امکان افزایش فشار دیگ وجود دارد. در این صورت باید شیر اطمینان بر اساس شرایط و فشار دیگ کالیبره و تنظیم دقیق شده باشد. عدم عملکرد به موقع و درست شیر اطمینان باعث ترکیدن و ترک برداشتن جداره دیگها می شود. امکان ترک برداشتن در جداره دیگهای چدنی بسیار بیشتر است. این مورد به دلیل شکننده بودن چدن اتفاق می افتد.

جهت آگاهی بیشتر بخوانید: تعمیر چیلر و تعمیر مینی چیلر

 

جهت تامین آبگرم مصرفی از منابع کویلی یا مخازن دوجداره در موتورخانه استفاده می شود. بر اساس مبحث 14 مقررات ملی ساختمان ، ظرفیت ذخیره سازی آبگرم مصرفی برای واحدهای یک خوابه 75 ، دو خوابه 110 و سه خوابه 150 لیتر می باشد. منابع کویلی برای ظرفیتهای بیش از 1000 تا 1500 لیتر مناسب می باشند. این منابع مجهز به کویلهای گرمایشی می باشند. آب گرم دیگ در این کویلها سیرکوله شده و آب درون مخزن را گرم می نماید. ایجاد رسوب در این کویلها بسیار اتفاق می افتد. اسید شویی در این کویلها در تعمیر و سرویس موتورخانه بسیار رایج می باشد. چنانچه اختلاف دمای دیگ با اب گرم مصرفی زیاد باشد ، یکی از اشکالات متداول ، ایجاد رسوب در کویل منابع کویلی می باشد.

جهت آگاهی بیشتر بخوانید: تعمیر داکت اسپلیت و سرویس داکت اسپلیت

 

 

استفاده از سختی گیر

وجود رسوب در مخازن دوجداره کمتر اتفاق می افتد. توصیه می کنیم برای مناطقی که آب سختی بالایی دارد و یا در موتورخانه از سختی گیر استفاده نشده ، از مخازن دوجداره استفاده کنید.

اما این مخازن بیشتر به دلیل ترکیدگی دچار مشکل می شوند. گاهی اتفاق می افتد که کارفرما تقاضای جوش دادن وتعمیر مخزن دوجداره را می نماید. اما باید بدانید که در تعمیر و سوریس موتورخانه ، جوش دادن مخزن کار چندان مطلوبی نیست. زیرا جنس این مخازن از گالوالیزه می باشد و جوش دادن آن اگر غیر ممکن نباشد بسیار مشکل است و قطعا نتیجه مطلوبی نیز در بر ندارد. پس از جوش دادن مخزن به فاصله زمانی کمی ، امکان سوراخ شدن مجدد آن وجود خواهد داشت.

چنانچه در موتورخانه خود ، چیلر تراکمی آب خنک نصب کرده اید ، تعمیر و سرویس چیلر نیز از دیگر خدمات شرکت تکنو تهویه می باشد. تعمیر و سرویس چیلر در تهران تخصص کارشناسان تکنو تهویه می باشد. ما پیشنهاد می کنیم که علاج واقعه را قبل از وقوع کرده و خود را در گیر مشکلات بعدی ننمایید. پیش از آغاز فصل سرما سرویس موتورخانه خود را به ما بسپارید. متخصصان شرکت تکنو تهویه با بررسی تمام موارد فوق و سرویس اصولی تجهیزات گرانقیمت شما ، شما را از مشکلات احتمالی خلاص می نمایند. تجهیزات موتورخانه شما بیش از آنچه که شما می اندیشید ، ارزشمند و حساس هستند. تعمیر وسرویس موتورخانه خود را به ما بسپارید و با خیال راحت از گرمای دلنشین منزل و آبگرم مصرفی خود بهره ببرید. ما کیفیت کار انجام شده خود را تضمین می نماییم.

جهت آگاهی بیشتر بخوانید:تعمیر کولر گازی (اسپیلت) و تعمیر کولر گازی و اسپلیت در تهران

 

 

تعویض پره های دیگ آبگرم و بخار

چنانچه یکی از پره های دیگ شما دچار شکستسگی و یا نشتی شود ، تکنسینهای خبره ما به راحتی با رفع نشتی و یا تعویض پره مشکل شما را مرتفع می نمایند.

تعویض پره در دیگ کاری بسیار مشکل و تخصصی می باشد. چنانچه تکنسین در این مورد مهارت نداشته باشد ، موجب شکستگی دیگر پره ها نیز می شود. معمولا جهت افزایش کیفیت آب و کاهش سختی آن ، از سختی گیر در موتورخانه ها استفاده می شود. احیای به موقع رزینها و شارژ درست نمک در سختی گیر های رزینی بسیار حیاتی می باشد. در بعضی از سختی گیر ها از شیر های اتومات استفاده شده است. تنظیم درست پارمترهای مربوط به بکواش ، احیا و شستشوی نهایی بسیار مهم می باشد. این کار را به متخصصان شرکت تکنو تهویه بسپارید.

همچنین در سختی گیرهایی که از سولو ولو ویا به اصطلاح شیرهای کله گاوی استفاده می نمایند، عملیات بکواش و احیا باید به صورت دستی و در زمان مناسب انجام پذیرد. در صورت تاخیر امکان از بین رفتن رزینها و ایجاد خسارت فراوان بسیار محتمل است. به همین دلیل است که تعمیرات موتورخانه خود را باید به یک کارشناس خبره بسپارید. بازدید و بررسی به موقع این تجهیزات بسیار حیاتی می باشد. این سرویس ها کاری بسیار تخصصی  می باشد. این کار تخصصی را به متخصصان و کارشناسان شرکت تکنو تهویه بسپارید.

تکنو تهویه نمایندگی چیلر مک کوی(McQuay) و نمایندگی چیلر تویو TOYO

 

نعمیرات ارزان قیمت موتورخانه

ما به موتورخانه شما بسیار اهمیت می دهیم و از اعمال هزینه اضافه به شما به شدت پرهیز می نماییم. همچنین قطعات مورد استفاده توسط ما در سرویس موتورخانه ، کاملا اصلی و اورجینال خواهد بود. اطمینان می دهیم که ما تعمیرات و سرویس موتورخانه را با بهترین کیفیت برای شما انجام خواهیم داد. موتورخانه شما دارای هر نوع تجهیزاتی که باشد ، کارشناسان و متخصصین ما کاملا به آن تسلط دارند. تعمیرات و سرویس موتورخانه تخصص شرکت تکنو تهویه می باشد.

تیم فنی شرکت معتبر تکنو تهویه ، با دانش و تجربه سالیان دراز خود آماده ارائه خدمات مختلف در زمینه تعمیر ، سرویس و نگهداری انواع موتورخانه به شما عزیزان می باشد. خدمات ما با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب به شما عرضه می شود.

 

 

تعمیر موتورخانه و شوفاژ

خیلی از منازل و ساختمانها برای گرمایش محیط و آب مصرفی، از موتورخانه استفاده می کنند. دغدغه اکثر کسانی که از موتورخانه استفاده می کنند، بحث تعمیر موتورخانه و شوفاژ می باشد. تقریبا تمام موتورخانه ها دارای تجهیزات مشابهی هستند. دیگ آبگرم، پمپها، مبدلهای حرارتی و شیرآلات از تجهیزات مشترک تمامی موتورخانه ها می باشد. تفاوت این تجهیزات در ظرفیت، برند و مدل آنها می باشد. یک تعمیرکار خوب می بایست که تسلط و تجربه کافی نسبت به انواع تجهیزات موتورخانه داشته باشد. در یک کلام می توان گفت که تعمیرکار خوب موتورخانه، تعمیرکاری است که شما را لنگ نگذارد. قطعا خرابی موتورخانه آن هم در سرمای زمستان و طولانی شدن تعمیر آن، یک فاجعه محسوب می شود.

 

آسایش ساکنین، وابسته به ضربان موتورخانه

بیراه نگفته ایم اگر موتورخانه را قلب یک ساختمان بنامیم. زیرا گرمایش ساختمان، آبگرم مصرفی، فشار مناسب آب و در مواردی سرمایش ساختمان، همه در موتورخانه شما تامین می شود. پس اگر این قلب ساختمان، به خوبی ضربان نداشته باشد، قطعا با مشکل بزرگی مواجه خواهید شد. به قولی آسایش ساکنین، وابسته به ضربان موتورخانه می باشد. اما برای داشتن یک قلب سالم، رعایت اصول و مراقبت از آن بسیار ضروری است. موتورخانه هم از این قاعده مستثنی نیست. نگهداری مناسب و صحیح موتورخانه، باعث سلامت و کارکرد بهینه آن خواهد شد. پس ضربان مناسب موتورخانه، به نگهداری از آن بستگی دارد. برای مشاوره در مورد تعمیر و نگهداری از موتورخانه، با تکنوتهویه تماس بگیرید.

 

نگهداری موتورخانه

از اهمیت نگهداری موتورخانه هرچه بگوییم، باز هم کم گفته ایم. همانطور که قبلا اشاره کردیم، موتورخانه قلب ساختمان شماست. پس سلامت این قلب به نگهداری مناسب از آن بستگی دارد. اما نگهداری موتورخانه چیست؟

برای نگهداری از موتورخانه چه مواردی باید لحاظ شود؟

اصلا چگونه می توان از موتورخانه نگهداری کرد؟

چه قواعدی را باید برای نگهداری از موتورخانه رعایت کرد؟

آیا برای نگهداری صحیح از موتورخانه، داشتن یک چک لیست الزامی است؟

وچک لیست تمامی موتورخانه ها، مانند هم است؟

آیا فقط باید از روی چک لیست اقدام به نگهداری موتورخانه نمود؟

آیا بازدید ماهیانه از موتورخانه ضرورت دارد؟

چه تفاوتی بین موتورخانه های سرمایشی و گرمایشی وجود دارد؟

آیا تکنسین موتورخانه باید دارای توانایی های خاصی باشد؟

این سوالات و سوالاتی از این دست، برای اکثر کسانی که ساختمانشان مجهز به موتورخانه است، پیش می آید. ما در ادامه سعی می کنیم تا بهترین پاسخ ها را، برای این سوالات به شما عرضه کنیم. پس پیشنهاد می کنیم که تا پایان این مقاله با ما باشید.

 

چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه

یکی از مواردی که به نگهداری مناسب از موتورخانه کمک می کند، داشتن چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه می باشد. همانطور که از نامش پیداست، چک لیست، یک لیست کامل از تجهیزات و موارد مهمی است که باید در هر بازدید، مورد بررسی قرار گیرد. تمامی تجهیزات و موارد مهم آنها، در این چک لیست لحاظ شده است. چک لیست ها متناسب با نوع و تجهیزات یک موتورخانه، تهیه و آماده سازی می شوند.

بنابراین، تدوین یک چک لیست، نیاز به یک کارشناس خبره دارد. کارشناس با توجه به تجهیزات و موارد مهم مربوط به آنها، چک لیست را تدوین می کند. تکنسین نگهداری از موتورخانه، در بازدید های دوره ای، طبق این چک لیست، تجهیزات را بررسی می کند. سپس هر گونه سرویس، تعمیر و یا تعویض قطعات را در آن درج می کند. کلیه اقدمات انجام شده توسط تکنسین، می بایست در این چک لیست، ثبت شوند. این کار یک تاریخچه بسیار خوب از تجهیزات ایجاد می کند. با این تاریخچه می توان به وضعیت موجود یک موتورخانه، پی برد. برای تدوین چک لیست نگهداری موتورخانه خود، با کارشناسان تکنوتهویه تماس بگیرید.

 

تعمیر پمپ موتورخانه

یکی از تجهیزاتی که در موتورخانه ها کاربرد زیادی دارد، پمپها هستند. پمپها معمولا به دو دلیل عمده مورد استفاده قرار می گیرند:

 • انتقال سیال
 • تقویت فشار و دبی سیال

در موتورخانه نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از کاربرد پمپها در موتورخانه، برای گردش آبگرم در مدار شوفاژ و رادیاتور می باشد. معمولا پمپهایی که برای این منظور استفاده می شوند، پمپهای سیرکوله یا پمپ خطی نام دارند. دلیل این نام گذاری نوع نصب پمپ می باشد. اما کاربرد دیگر پمپ، برای تقویت فشار آب مصرفی است. این پمپها معمولا از نوع سانتریفیوژ هستند. تمام این پمپها نیاز به تعمیر و نگهداری دارند. برای تعمیر پمپ موتورخانه، حتما باید از مهارت ویژه ای برخوردار باشید. زیرا پمپها، هم دچار مشکلات مکانیکی می شوند و هم از لحاظ برقی و الکترونیکی مشکل پیدا می کنند. تفکیک این دو ایراد و پیدا کردن مشکل، نیاز به تجربه فراوان دارد.

 

تعمیر پمپ آب موتورخانه

بیشتر اوقات وقتی صحبت از پمپ آب موتورخانه می شود، منظور پمپ تقویت فشار آب می باشد. امروزه به دلیل افزایش بلند مرتبه سازی، نیاز فراوانی به تقویت فشار آب ورودی ساختمان می باشد. زیرا فشار آب شهری، از 5/1 بار تجاوز نمی کند. حال آنکه در یک ساختمان مثلا چهار طبقه، فقط حدود 5/1 بار افت فشار استاتیک وجود دارد. بنابراین در طبقات بالایی ساختمان، فشار آب بدون پمپ تقویتی، اصلا مناسب نمی باشد. به همین دلیل است که تقریبا در تمامی آپارتمانها، از پمپ تقویت فشار استفاده می شود. تعمیر پمپ آب موتورخانه، از خدماتی است که این روزها درخواست کننده فراوانی دارد. دلیل آن هم در همان افزایش بلند مرتبه سازی باید یافت. برای استفاده از این خدمات، با تکنو تهویه تماس بگیرید.

 

تعمیرات شبانه روزی موتورخانه

با توجه به کاربری و اهمیتی که موتورخانه در ساختمانها دارد، باید همیشه تحت مراقبت باشد. تصور کنید که در نیمه های شب، خرابی یک شیر آب در موتورخانه، و نشتی آن چه مشکلاتی ایجاد خواهد نمود. و یا وجود مشکل در مشعل دیگ آبگرم و روشن نشدن آن در میانه زمستان، چقدر دردسر آفرین می باشد. تحمل سرما، آن هم وقتی در خواب ناز هستید، بسیار مشکل و در مواقعی غیر ممکن است. در همین موارد است که شما به تعمیرات شبانه روزی موتورخانه احتیاج پیدا می کنید. اما معمولا پیدا کردن یک تعمیرکار خوب، آن هم در آن موقع شب، کار راحتی نیست. اینجاست که تکنوتهویه به کمک شما می آید. آن هم فقط با یک تماس.

 

تعمیر و نگهداری موتورخانه و تاسیسات

با توجه به اهمیتی که موتورخانه و تاسیسات ساختمان دارد، همواره باید تحت مراقبت و نگهداری باشد. تجهیزات حساس و تقریبا گرانقیت موتورخانه، در صورت معیوب شدن، مشکلات زیادی ایجاد می کنند. مخصوصا که برخی از موتورخانه ها، به صورت سرمایشی و گرمایشی نیز می باشند. یعنی تهویه تابستانی نیز در موتورخانه تامین می شود. در این موتورخانه ها، معمولا یک یا چند دستگاه چیلر نیز نصب هستند. تعمیر و نگهداری موتورخانه و تاسیسات در اینگونه موتورخانه ها، اهمیت بیشتری دارد. چون تجهیزات منصوب در آنها پیچیده تر هستند. چیلرها دارای قطعات الکترونیکی و مکانیکی پیچیده ای می باشند. بنابراین همواره باید تحت نظارت یک تیم متخصص قرار داشته باشند. برای این منظور، تکنوتهویه در خدمت شماست. کافیست که با ما تماس بگیرید.

 

تعویض پره دیگ موتورخانه

از تجهیزاتی که در موتورخانه پای ثابتی دارند، دیگ ها و بویلرها می باشند. این دیگ ها و بویلرها در انواع آبگرم، آب داغ و بخار تولید می شوند. اما در موتورخانه های کوچک، معمولا از دیگ آبگرم استفاده می شود. مدل پر استفاده این دیگ ها، از نوع چدنی یا پره ای هستند. همانطور که از نامش پیداست، جنس آنها از چدن می باشد. آنها به صورت پره های جداگانه تولید می شوند.

این پره ها، هنگام نصب به صورت ماژولار به هم بسته شده و تشکیل یک دیگ آبگرم را می دهند. تعداد پره های یک دیگ، نمایانگر ظرفیت آن می باشد. گاهی پیش می آید که یکی از این پره ها سوراخ شده و دچار نشتی می شوند. در اینصورت پره معیوب می بایست تعویض شود. چون تعمیر آنها تقریبا ممکن نیست. تعویض پره دیگ موتورخانه، حتما باید توسط یک تکنسین باتجربه انجام شود. زیرا یک کار تخصصی می باشد. بروز خطا در هنگام تعویض پره، می تواند خطرات زیادی به همراه داشته باشد.

 

سرویس موتورخانه

از اهمیت موتورخانه، صحبت های زیادی به میان آمد. با توجه به توضیحاتی که داده شد، قطعا شما نیز متوجه اهمیت آن شده اید. این اهمیت به قدری زیاد است که لاجرم باید به فکر علاج واقعه، قبل از وقوع آن باشید. یعنی می بایست قبل از اینکه دچار دردسر خرابی موتورخانه شوید، از آن مراقبت نمایید. این مراقبت به صورت سرویس و بازدیدهای دوره ای می باشد. سرویس موتورخانه، جزو ضروری ترین کارها در نگهداری از آن می باشد.

معمولا سرویس موتورخانه شامل شستشو و یا اسید شویی مبدلها، تعویض بلبرینگ پمپها، تعویض مکانیکال سیل پمپها، تعویض واشر شیر ها، تنظیم هوا و گاز مشعل، تنظیم باد منابع تحت فشار بسته و مواردی از این دست می باشد. ضرورت انجام این کارها، در بازدیدهای دوره ای مشخص می شود. توصیه ما به شما این است که هرگز سرویس موتورخانه خود را به تاخیر نیاندازید. وگرنه دچار خسارتهای زیادی می شوید.

 

هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه

از اهمیت تعمیر و نگهداری موتورخانه گفتیم. اما شاید سوال شما این باشد که هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه چقدر می شود. حتما شما هم این نکته را قبول دارید که موتورخانه ها در ابعاد و اندازه های مختلف وجود دارند. همچنین تجهیزات مورد استفاده در آنها نیز بسیار گوناگون است. برندهای مختلفی در تجهیزات موتورخانه وجود دارند. اندازه و ظرفیت این تجهیزات نیز با هم متفاوت است.

شرایط و عمر تجهیزات نیز با هم تفاوت دارد. قطعا وضعیت یک موتورخانه با کارکرد بیست سال، با یک موتورخانه که تازه راه اندازی شده متفاوت است. همین موارد با عث می شود که هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه کاملا متغیر باشد. اما شما نگران نباشید. کافیست که با تکنوتهویه تماس بگیرید. کارشناسان ما در یک بازدید کاملا رایگان، شما را از وضعیت موتورخانه ساختمانتان، آگاه می کنند. همچنین هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه شما را با نازلترین قیمتها، اعلام می کنند. پس تا تکنوتهویه در کنار شماست، قطعا آسوده خواهید بود.

 

سرویس کار موتورخانه

بارها گفتیم و باز هم تکرار می کنیم که هر گونه دستکاری در موتورخانه، می تواند فاجعه بار باشد. زیر شما با آتش، گاز، آب داغ و فشار بالای آب سر و کار دارید. هر کدام از این موارد، خود به تنهایی می تواند شما را دچار حادثه نماید. پس اگر تخصصی در امور موتورخانه ندارید، هرگز سراغ آن نروید. سرویس کار موتورخانه، برای همین موارد دوره دیده و تجربه کسب کرده است. اگر موتورخانه شما دچار مشکل گردید، کافیست که با یک سرویس کار مجرب موتورخانه تماس بگیرید. این قطعا به نفع شما خواهد بود. بارها دیده شده که افراد برای اینکه هزینه خود را کاهش دهند، خودشان شروع به دستکاری موتورخانه می نمایند. دلسوزانه به شما می گویم که با اینکار هزینه خود را افزایش می دهید. ضمن اینکه ممکن است خسارات جبران ناپذیری به خود وارد کنید. سلامتی شما برای ما از هر چیزی مهمتر است.

 

هزینه تعمیر موتورخانه شوفاژ

ما می دانیم که در شرایط اقتصادی فعلی، کاهش هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه برای شما بسیار مهم است. به همین دلیل است که ما کمترین هزینه تعمیر موتورخانه شوفاژ را اعلام می کنیم. اصلا بازدید رایگان اولیه را برای همین منظور تدارک دیده ایم. یک بازدید رایگان از موتورخانه و تجهیزات آن، به راحتی می تواند دید درستی از هزینه تعمیر و نگهداری آن به شما بدهد. ما تمام موارد مهم و قابل ذکر را به شما اعلام می کنیم. کارشناسان ما همیشه سعی کرده اند که از تحمیل هزینه های اضافی به مشتریان محترم پرهیز کنند. پس نگران هزینه تعمیر موتورخانه شوفاژ خود نباشید. زیرا تکنوتهویه در کنار شماست.

 

تعمیر دیگ شوفاژ

تقریبا همه این نکته را می دانند که شوفاژها، با آبگرم کار می کنند. در واقع این آبگرم است که در داخل رادیاتور شوفاژ جریان یافته و هوای اطراف را گرم می کند. اما این آبگرم در کجا تامین می شود؟

چه تجهیزی آبسرد شهری را گرم می کند؟

اصلا دمای آبگرم درون شوفاژ چقدر است؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت که اگر ساختمان شما دارای موتورخانه مرکزی می باشد، پس حتما از یک دیگ آبگرم در آن استفاده شده است. البته در ساختمانهای بزرگ، معمولا از دیگ بخار و مبدل حرارتی استفاده می شود. در آپارتمانهای کوچک نیز از پکیج بهره می برند. اما دیگ آبگرم یا همان دیگ شوفاژ کاربرد زیادی دارد. خرابی این دیگها که شامل بروز نشتی، عدم خروج دود و یا خرابی مشعل می شود، بسیار محتمل است. اینجاست که شما به تعمیر دیگ شوفاژ نیاز پیدا می کنید. در این موارد نام و تلفن تکنوتهویه را به یاد داشته باشید.

 

تعمیر کار مشعل گازی

همانطور که گفته شد، دیگها و بویلرهای آبگرم، آب داغ و بخار، دارای مشعل هستند. آن حجم بالای آب داخل دیگ، برای گرم شده نیاز به یک مشعل قوی دارد. مشعل ها معمولا گازسوز، گازوئیل سوز و یا مازوت سوز هستند. مازوت همان نفت کوره می باشد. البته مشعل دیگهای منازل و ساختمانها، معمولا گازسوز و گازوئیل سوز هستند. نوع گازسوز کاربرد بیشتری دارد. به همین دلیل است که به تعمیر کار مشعل گازی نیاز بیشتری پیدا می شود. تقریبا اصول کار همه مشعل ها یکسان است. تفاوت در سوخت مصرفی می باشد که آنها را از هم متمایز می کند. البته کارکرد مشعل های گازی، بهتر و راندمان آنها بالاتر است. به همین دلیل کاربرد بیشتری دارند.

 

نگهداری تاسیسات موتورخانه

یکی از سوالات پرتکراری که از کارشناسان تکنوتهویه پرسیده می شود، این است که موارد مهم در نگهداری تاسیسات موتورخانه چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که نگهداری از هر تجهیزی که در موتورخانه می بینید، بسیار با اهمیت است. اما اگر دوست دارید بدانید که چه مواردی را باید در نگهداری از تاسیسات موتورخانه بررسی و لحاظ کرد، توصیه ما به شما چک کردن موارد زیر است:

 • گردش صحیح آب دیگ را بررسی کنید
 • کارکرد بی صدا و مداوم پمپ سیرکوله آبگرم را چک کنید
 • از سلامت مبدل حرارتی یا منبع دوجداره که وظیفه گرم کردن آبگرم مصرفی را بر عهده دارد، مطمین شوید
 • عدم نشتی در شیرآلات و اتصالات را کنترل کنید
 • از کار کرد صحیح مشعل مطمئن شوید. شعله مشعل باید آبی بسوزد
 • از خروج دود و محصولات احتراق، اطمینان حاصل کنید
 • از وضعیت و سلامت منبع انبساط مطمئن شوید
 • عملکرد صحیح ترموستات های دیگ، پمپ و ترموستات حد را حتما کنترل کنید
 • هواگیری سیستم را به صورت صحیح انجام دهید

موارد فوق، جزو موارد اصلی در نگهداری تاسیسات موتورخانه می باشند. آنها را به صورت صحیح و دقیق انجام دهید.

 

اسیدشویی موتورخانه

اسیدشویی موتورخانه، جزو موارد حساس و مهمی از مقوله تعمیر و نگهداری موتورخانه می باشد. البته وقتی صحبت از اسید شویی به میان می آید، در بیشتر موارد، اسیدشویی مبدل حرارتی مدنظر است. در موارد بسیار معدودی می باشد که دیگ آبگرم ممکن است نیاز به اسید شویی پیدا کند. چون آبگرم موجود در دیگ مصرف نمی شود. این آبگرم در داخل رادیاتورها و شوفاژ در حال گردش است.

بنابراین رسوب زیادی ایجاد نمی شود. اما در مبدل حرارتی که آبگرم مصرفی در آن تامین می شود، به دلیل ورود دائمی آب تازه به مبدل و گرم شدن آن، به مرور زمان مبدل دچار رسوب گرفتگی می شود. در چنین مواردی، با اینکه آب دیگ گرم است، اما آب مصرفی گرم نمی شود و یا به سرعت سرد می شود. اینجاست که بحث اسید شویی مبدل پیش می آید. اما در اسید شویی باید به موارد زیادی دقت نمود. در غیر اینصورت مبدل سوراخ شده و از بین می رود.

 

تعمیر منبع دوجداره

منبع دوجداره، از تجهیزات تامین آبگرم مصرفی در موتورخانه می باشد. همانطور که از نامش پیداست، این منبع دارای دوجداره می باشد. بین این دوجداره، آبگرم دریافتی از دیگ جریان دارد. در داخل منبع نیز آبسرد وارد می شود. در تماس غیر مستقیم آبسرد با آبگرم دیگ که با واسطه جداره منبع انجام می شود، آبسرد، گرم خواهد شد. سپس این آبگرم برای مصارفی نظیر حمام و سرویس بهداشتی ارسال و استفاده می شود.

سوراخ شدن جداره داخلی این منبع، سبب ورود آبسرد به خط شوفاژ و سرریز منبع انبساط خواهد شد. جنس منبع دوجداره، به طور معمول از گالوانیزه است. بنابراین تعمیر و جوش دادن آن کار آسانی نیست. ضمن اینکه تعمیر منبع دوجداره معمولا چاره نهایی کار نمی باشد. چون جوش دادن و حرارت دیدن منبع، باعث ضعیف شدن ورق گالوانیزه می شود. این باعث سوراخ شدن مجدد منبع خواهد شد. پس در صورت امکان منبع خراب را تعویض نمایید. این به نفع شماست.

 

تعمیر دیگ موتورخانه

دیگ موتورخانه ها، می تواند از انواع چدنی و یا فولادی باشد. این به ظرفیت و کاربری موتورخانه بستگی دارد. دیگ های فولادی معمولا در ظرفیت های بالا ساخته می شوند. از مزایای این دیگ ها، می توان به راندمان بالای آنها اشاره نمود. همچنین کارکرد در دما و فشار بالاتر نسبت به دیگ چدنی، از مزایای دیگر این دیگ ها می باشد. اما عدم امکان مونتاژ در محل و حمل و نقل آنها، از معایب دیگ های فولادی است.

در مقابل دیگ های چدنی، امکان مونتاژ در محل را دارا می باشند. اما راندمان پایینتری دارند. همچنین کارکرد آنها در فشار و دمای پایینتری می باشد. تعمیر دیگ موتورخانه در دیگ های چدنی، معمولا با تعویض پره ها همراه است. در دیگ های فولادی، چنانچه لوله های آتشخوار دچار مشکل شده باشند، قابلیت تعویض دارند. اما اینکار به راحتی میسیر نمی باشد. تجربه و تخصص بالا، لازمه تعمیر دیگ موتورخانه است.

 

عیب یابی موتورخانه

برای عیب یابی موتورخانه، باید به محل جانمایی و عملکرد تجهیزات آگاهی کامل داشته باشید. ابتدا باید بدانید که مشکل چیست و این مشکل به کدام تجهیز مربوط می شود. برای اینکه بتوانید عیب و اشکال ایجاد شده را به یک تجهیز خاص محدود کنید، باید از عملکرد تجهیزات آگاه باشید. هر تجهیزی وظیفه ای دارد. مثلا وقتی شوفاژ گرم است اما آب حمام گرم نمی شود، مشکل را باید در مبدل حرارتی و ارتباط آن با دیگ جستجو کنید. یا وقتی شوفاژ طبقات بالا سرد است و طبقات پایین گرم ، باید پمپ سیرکوله، هواگیری سیستم و مسیر گردش آب را کنترل نمایید. به همین دلیل است که عیب یابی موتورخانه یک کار تخصصی می باشد. چنانچه موتورخانه شما دچار اشکال شد، می توانید با تکنوتهویه تماس بگیرید. ما بهترین متخصصین را برای عیب یابی موتورخانه شما اعزام خواهیم نمود.

 

سرویس شوفاژخانه

بسیاری از مشتریان محترم ما، موتورخانه را با نام شوفاژخانه می شناسند. زیرا شوفاژها به وسیله تجهیزات موجود در موتورخانه گرم می شوند. اینکه شما چه نامی برای موتورخانه خود بر می گزینید، خیلی مهم نیست. مهم سرویس و نگهداری اصولی از تجهیزات موجود در موتورخانه می باشد. سرویس شوفاژخانه بسیار مهم است. اگر دلیل آن را نمی دانید، پس توصیه می کنم که این مقاله را مجددا مطالعه نمایید. همانطور که در بالا  اشاره شد، شوفاژخانه قلب خانه شماست. چنانچه تجهیزات موجود در شوفاژخانه به مشکل بخورند، از آبگرم محروم خواهید شد. شوفاژ ها و رادیاتورها هم برای ایجاد گرما به همین آبگرم وابسته هستند. پس تا می توانید مراقب شوفاژخانه خود باشید.

 

تعمیرات تخصصی موتورخانه

تجهیزات مورد استفاده در موتورخانه ها، روز به روز در حال تغییر و پیشرفت هستند. به خصوص که امروزه، هوشمند سازی موتورخانه ها نیز بسیار رواج یافته است. همین تغییرات است که نیاز به تعمیرات تخصصی موتورخانه را افزایش می دهد. برای این منظور باید همواره از دانش یک متخصص تاسیسات بهره مند گردید. تنها یک متخصص توانمند و با تجربه است که می تواند مشکلات تجهیزات را مرتفع نماید. داشتن آگاهی از عملکرد و طرز کار یک تجهیز، می تواند باعث تشخیص درست خرابی و رفع مشکل آن تجهیز شود. چنانچه در موتورخانه خود دچار مشکل شدید، می توانید با تکنوتهویه تماس بگیرید. ما بهترین متخصصان را برای رفع مشکل موتورخانه شما اعزام می کنیم.

 

تعمیر رله مشعل

رله مشعل از تجهیزات کلیدی و پرکاربرد در موتورخانه می باشد. با دقت در نام این تجهیز متوجه می شوید که این قطعه با مشعل دیگ ارتباط دارد. در واقع رله مشعل کنترل کننده عملکرد مشعل می باشد. بدون این رله شما هیچ کنترلی بر مشعل ندارید. همین باعث ایجاد خطرات فراوان می شود. تصور کنید که شعله مشعل به ناگهان خاموش شود. اما شیر گاز مشعل همچنان باز بماند. قطعا انفجار مهیبی ایجاد خواهد شد. به همین دلیل است که همواره باید علکرد صحیح رله مشعل کنترل شود. تعمیر رله مشعل در بسیاری از اوقات مقرون به صرفه نمی باشد. در خیلی از موارد با توجه به نوع رله کاربردی در مشعل، باید آن را تعویض نمود. اما چنانچه رله مورد نظر از نوع خاصی بود و تمایل داشتید که آن را تعمیر نمایید، حتما آن را به تعمیرکار مجاز و باتجربه بسپارید.

 

نحوه رسوب زدایی دیگ موتورخانه

همانطور که قبلا ذکر شد، رسوب زدایی دیگ، چندان مرسوم نیست. این بدان خاطر است که معمولا دیگ ها کمتر دچار رسوب می شوند. چون آب موجود در آنها دائما در حال گردش است و آب تازه کمتر وارد دیگ می شود. در بیشتر اوقات این مبدل حرارتی یا همان منبع کویلی است که دچار رسوب می شود. نحوه رسوب زدایی دیگ موتورخانه، به نوع دیگ و شرایط نصب آن وابسته است. اما همواره سعی کنید که نکات زیر را رعایت نمایید.

 • از اسید مناسب با غلضت صحیح استفاده نمایید
 • از اینهیبیتور یا نگهدارنده در اسید استفاده کنید
 • دمای اسید را در مناسبترین حالت حفظ کنید
 • از پمپ مناسب جهت گردش اسید بهره ببرید
 • پس از اسید شویی، حتما خنثی سازی را به دقت انجام دهید

رعایت این موارد در اسید شویی و رسوب زادیی تجهیز ضروری می باشد.

 

علت صدای پمپ موتورخانه

از مشکلات شایع و رایج در موتورخانه ها، می توان به وجود مشکل در پمپ موتورخانه اشاره نمود. نشتی در پمپها، لرزش پمپها، عدم روشن شدن پمپ و صدای زیاد پمپ، از اشکالات رایج پمپها می باشد. علت صدای پمپ موتورخانه، می تواند از شل بودن پیچ فلنج پمپ باشد. در پمپهای فلنجی بررسی این نکته در الویت قرار دارد. گاهی نیز صدای پمپ موتورخانه، به دلیل شکستگی پروانه پمپ می باشد. برخورد پروانه خنک کننده پمپ با محافظ آن هم از دلایل شایع صدای پمپ می باشد. خرابی بلبرینگ ها نیز دلیل دیگر صدای پمپ است. در هنگام رفع ایراد پمپ باید بسیار مراقبت نمایید. زیرا وجود برق و آب داغ در پمپ موتورخانه، کار با آن را خطرناک کرده است.

 

تعمیر تابلو برق موتورخانه

تابلو برق موتورخانه، از قطعاتی است که باید کنترل ویژه ای روی آن داشته باشید. برای توزیع برق و کنترل قطعات موتورخانه از یک تابلو برق استفاده شده است. پیچیدگی این تابلو برق به قطعات مورد استفاده در آن و ارتباط آن با تجهیزات موتورخانه بستگی دارد. اکثر تابلو برق های مورد استفاده در موتورخانه ها، مجهز به برق سه فاز هستند. همین امر کار با آنها را دشوار و تخصصی نموده است. برای تعمیر تابلو برق موتورخانه، داشتن دانش و تخصص در مورد برق الزامی می باشد. کنتاکتورها، کلیدهای مینیاتوری، تایمرها، فیوزها و بی متالها از تجهیزات مورد استفاده در تابلو برق موتورخانه می باشند. در هنگام تعویض این قطعات، باید به مدل و توان آنها توجه ویژه ای داشته باشید.

 

محافظت از منبع انبساط موتورخانه

منبع انبساط تقریبا در تمامی انواع موتورخانه ها وجود دارد. استفاده از منبع انبساط، به دلیل خنثی کردن تغییرات حجمی آب، رایج می باشد. این تغییرات حجمی به دلیل تغییر دمای آب ایجاد می شوند. در صورت عدم استفاده از منبع انبساط، احتمال ترکیدن برخی از تجهیزات موتورخانه وجود دارد. منبع انبساط مورد استفاده در موتورخانه ها از دو نوع منبع انبساط بسته و باز می باشد. محل نصب منابع انبساط باز روی پشت بام است. اما منبع انبساط بسته که به منبع دیافراگمی نیز معروف است، در داخل موتورخانه نصب می شود. محافظت از منبع انبساط موتورخانه به دلیل اهمیت آن، بسیار مهم است.

 

تمیز کردن مبدل ها

مبدل ها در واقع همان منابع کویلی و یا منابع دوجداره هستند. آنها وظیفه انتقال دمای آبگرم به آب سرد را به عهده دارند. هر نوع گرفتگی و یا مسدودی در مسیر آب مبدل، مانع از گرم شدن آب می شود. به همین دلیل است که تمیز کردن مبدل ها اهمیت دارد. البته وقتی صحبت از تمیز کردن مبدل به میان می آید، در واقع همان اسید شویی آن مد نظر است. تجمع رسوبات آب و مسدود کردن مبدل، مشکلی شایع در موتورخانه ها می باشد. بنابراین پس از چند سال کار کردن مبدل، کاهش دمای آب کاملا محسوس می باشد. این کاهش دما به دلیل عدم انتقال گرمای آب است. در واقع رسوب ایجاد شده در مبدل مانند یک عایق عمل کرده و مانع از انتقال گرما می شود. در این موارد است که باید به طور جدی به تمیز کردن مبدل ها بیاندیشید.

 

نحوه تنظیم درجه حرارت موتورخانه در زمستان و سایر فصل ها

نحوه تنظیم درجه حرارت موتورخانه در زمستان و سایر فصل ها از سوالات رایج مشتریان محترم تکنوتهویه می باشد. در پاسخ به این سوال باید گفت که نوع کاربری و تجهیزات مورد استفاده در موتورخانه شما تعیین کننده درجه حرارت می باشد. به عنوان مثال در یک اداره بزرگ که دارای کارمندان زیادی است، درجه حرارت دیگ و مبدل حرارتی، قطعا بالاتر از یک ساختمان مسکونی می باشد. زیرا مصرف آب در آنجا بیشتر است. اما به طور تقریبی باید گفت که محدوده دمایی 65 تا 75 درجه سانتیگراد برای دیگ چدنی بسیار مناسب می باشد. برای دمای آبگرم مصرفی نیز محدود 55 درجه سانتیگراد مناسب می باشد. با این تنظیمات می توان گفت که به مشکل خاصی برخورد نخواهید کرد.

 

 

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا