هواساز چیست

هواساز چیست. هواساز یا واحدهای کنترل هوا دستگاههایی هستند که می توانند فرایند کامل تهویه مطبوع مانند

  • تهویه
  • گرمایش
  • خنک سازی
  • رطوبت زنی
  • رطوبت زدایی
  • فیلتراسیون
  • بازیابی گرما

را تحت کنترل و به صورت خودکار انجام دهند.

در واقع هوای خروجی از یک دستگاه هواساز ، نسبت به تجهیزات منصوب روی آن دارای بالاترین کیفیت می باشد. کیفیت هوای خروجی بسته به نوع فیلتر های منصوب در هواساز متفاوت می باشد.

جهت آگاهی بیشتر درباره سیستمهای تهویه مطبوع مقاله تعمیر و نگهداری چیلر را مطالعه نمایید.

تهویه

جابجایی هوا در هواساز با کمک فن ها حاصل می شود. جریان هوا می تواند ثابت یا متغیر باشد. این بسته به طراحی سیستم می باشد. با توجه به کاربری مورد نیاز ، می توان هواساز را با حجم و دبی هوای متغیر طراحی کرد.

این امر با کنترل سرعت موتور و دور فن فراهم می شود. فن های منصوب در هواسازها از نوع سانتریفیوژ بکوارد یا فروارد و یا پلاگ فن می باشند. موقعیت نصب فن بر اساس شرایط ، توسط طراح تعیین می گردد. فن می تواند قبل از کویلها و یا بعد از آنها نصب شود.

مطالب مرتبط با تهویه مطبوع و هواسازها:

 

خنک سازی و رطوبت زدایی

خنک سازی از طریق مبدل های حرارتی هوا به آب

آب سرد مورد نیاز در سیستم آب توسط چیلر تولید می شود. و با کمک پمپ به کویل خنک کننده در هواساز ارسال می شود. هوای گرم از روی کویل عبور می کند و با انتقال گرما به آب به کمک کویل خنک می شود. به طور معمول دمای آب سرد تهیه شده توسط چیلر برای ارسال به هواساز 7 درجه سلیسیوس می باشد.

جهت کنترل دمای هوای خروجی هواساز ، می توان با نصب شیر های سه راهی مقدار گردش آب در کویل را کنترل نمود. شیر های سه راهی را می توان هم از طریق ترموستات و هم از طریق سیستم BMS کنترل نمود. با رسیدن هوا به دمای تنظیم شده ، شیر سه راهی مسیر آب به کویل را بسته و آن را از طریق بای پس به سمت چیلر هدایت می کند.

 

خنک سازی با مبرد به هوا (DX)

در سیستم مبرد ، اواپراتور و شیر انبساط در هواساز نصب می شوند. کندانسور و کمپرسور در واحد خارجی منبع مورد نیاز برای خنک سازی را فراهم می کند. مبرد فاز مایع که از واحد کندانسور / کمپرسور می آید با عبور از شیر انبساط دچار افت فشار می شود. و با دریافت گرمای مورد نیاز برای تبخیر از هوای عبور داده شده از اواپراتور تبخیر می شود. هوا به این روش سرد می شود. البته تجهیزاتی به نام روف تاپ پکیج نیز وجود دارد که در آنها هواساز با سیستم تبرید تراکمی ترکیب شده و یک واحد کامل را تشکیل می دهند.

برای افزایش اطلاعات فنی مطالب زیر را مطالعه نمایید:

تامین گرمایش

گرمایش را می توان از طریق سیستم های آب ، برق ، مبرد ، گاز طبیعی (محفظه احتراق باز و بسته) در واحدهای هواساز انجام داد.

آب گرم مورد نیاز سیستم آب ، در دیگ آبگرم تولید می شود و با کمک پمپ به کویل گرمایش آب در واحد هواساز ارسال می شود. در این سیستم نیز می توان از شیر سه راهی جهت کنترل دمای هوا استفاده نمود.

در سیستم گرمایش الکتریکی ، هوا با کمک المنتهایی که در واحد هواساز قرار می گیرند ، گرم می شود. مقدار گرمایش را با کنترل المنتها می توان کنترل نمود.

در سیستم مبرد ، واحد کندانسور / کمپرسور یا واحد VRF در فضای باز در حالت پمپ حرارتی کار می کنند و از کویل هواساز به عنوان کندانسور استفاده می کنند. بنابراین ، با انتقال گرمای تولید شده در چرخه خنک کننده به هوا ، هواساز گرمایش را تأمین می کند. روف تاپ پکیج نیز جهت گرمایش از این سیستم استفاده می نماید. البته می توان برای آن کویلهای آبی نیز در نظر گرفت.

در سیستم گاز طبیعی ، انرژی گرمایی تولید شده توسط واحد احتراق مستقیم یا غیر مستقیم به هوای عبور داده شده از روی آن منتقل می شود و باعث افزایش دمای هوا می شود.

 

هواساز با سیستم بازیابی گرما ( هیت ریکاوری )

تجهیزات بازیابی گرما در طراحی سیستم های تهویه مطبوع با حداقل هزینه انرژی ضروری است. سیستم های بازیابی گرما در دو گروه اصلی به عنوان سیستم های بازیابی و احیا تقسیم می شوند.

همچنین به عنوان بخش مهم سیستم های تهویه مطبوع قبلا درباره تعمیر و نگهداری چیلر و سرویس داکت اسپلیت مواردی را عنوان کرده بودیم.

سیستم های بازیابی

بازیابی حرارت نوع صفحه با عبور هوای برگشتی مطبوع و هوای تازه از یک مبدل حاصل می شود ، به گونه ای که هوای تازه و هوای برگشتی با هم مخلوط نشوند. در این روش هوای برگشتی گرمای خود را از طریق مبدل به هوای تازه انتقال می دهد.

سیستم های احیا کننده

در سیستم احیا کننده ، علاوه بر مبدل انتقال حرارت هوای برگشتی ، سیستم به کویلهای سرمایشی و گرمایشی آبی نیز مجهز است. بازیابی حرارت با عبور هوای برگشتی و هوای تازه از دو مبدل جداگانه حاوی آب حاصل می شود. گردش آب در سیستم با کمک پمپ حاصل می شود.

فیلتراسیون

از آنجا که هواسازها با درصد بالایی از هوای تازه کار می کنند ، فیلتراسیون برای محافظت از تجهیزات داخل واحد و همچنین شرایط بهداشتی محیط بسیار قابل توجه است. فیلترهای سری G سری F و فیلترهای هپا یا راندمان بالا ، فیلترهایی هستند که در هواساز ها کاربرد دارند. نوع فیلتر های استفاده شده ، بسته به محل کاربرد هواساز و کلاس کاری محیط متفاوت می باشد. طراح می بایست با توجه به شرایط کاربری ، فلیترهای مناسب را انتخاب و حجم هواساز را بر اساس افت فشار مناسب فیلترها در نظر بگیرد. این امر در طراحی هواساز بسیار حائز اهمیت می باشد.

یکی از اجزای سیستم تهویه مطبوع اسپلیت ها می باشند. برای آشنایی بیشتر:

رطوبت رسانی

دو سیستم مختلف رطوبت دهی می تواند در هواساز اعمال شود که عبارتند از: مرطوب سازی آدیاباتیک یا مرطوب سازی با آب و مرطوب سازی ایزوترمال (بخار).

در مرطوب سازی آدیاباتیک ، انرژی گرمایی برای تبخیر آب از خارج تامین نمی شود و به دو روش مختلف اعمال می شود:

تبخیر روی محیط مرطوب

در این روش داخل هواساز ، صفحات سلولوزی متخلخل قادر به جذب آب ، قرار داده شده با آب مرطوب می شود ، و یک سطح مرطوب را تشکیل می دهد. هوای عبوری از این سطح با تبخیر آب رطوبت به دست می آورد.

اسپری آب فشار قوی

در این روش نازل هایی که درون هواساز قرار می گیرند باعث می شوند تا آب تا 100 بار تحت فشار قرار گیرد و به غبار تبدیل شود. این ذرات آب در هوا مخلوط می شوند و رطوبت را ایجاد می کنند.

مرطوب سازی ایزوترمال (بخار) به انرژی گرمایی خارجی نیاز دارد. بخار تولید شده در بویلر بخار که در کارخانه آماده است . با کمک پخش کننده ها با هوای عبوری از هواساز مخلوط می شود و رطوبت را ایجاد می کند.

تکنو تهویه به عنوان نمایندگی چیلر مک کوی(McQuay) و نمایندگی چیلر تویو TOYOدر کنار شما می باشد.

با توجه به اینکه هواساز ها در انواع مختلف تولید می شوند. بسته به شرایط دارای تجهیزات مختلفی هستند . نیاز به نگهداری و کنترل دوره ای دارند. همچنین خرید و سفارش هواساز و تحویل گرفتن آن ، به تجربه و مهارت فراوان نیاز دارد.

تیم فنی شرکت معتبر تکنو تهویه ، با دانش و تجربه سالیان دراز خود آماده ارائه خدمات مختلف در زمینه فروش. خرید. مشاوره و نگهداری انواع هواساز با کاربری های مختلف به شما عزیزان می باشد. خدمات ما با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب به شما عرضه می شود.

 

 

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا