تعمیر دستگاه فن کویل

این روز ها سیستم های گرمایشی و سرمایشی علی الخصوص در قسمت صنعتی و بخش های بزرگ مانند مجتمع های اداری،  مسکونی، صنعتی و تجاری به گونه عمومی و وسیع مورد استفاده قرار می گیرد. بدین صورت که سیستم ها از یک منبع تولید گرما و یا سرما تشکیل شده اند. این انرژی تولیدی توسط مدارها که عموما لوله می باشند به بخش مصرف منتقل می شوند. یکی از وسیله ها و ابزارهایی که در انتقال این انرژی مهم هستند و کارایی دارند فن کویل ها می باشد. در مقاله پیش رو از تکنو تهویه در مورد تعمیر دستگاه فن کویل و کارایی آن ها صحبت نی کنیم.

فن کویل چیست و کارایی آن چه می باشد؟

در مورد فن کویل می توانیم این تعریف را به کار ببریم. فن کویل یکی از بخش های سیستم تهویه مطبوع است که در قسمت سرمایش و گرمایش ساختمان های مسکونی، تجاری، صنعتی، بیمارستانی و غیره استفاده می شود. این دستگاه وظیفه انتقال حرارت، برودت و تهویه مطبوع هوا را به عهده دارد.

در گذشته با شما درباره تعمیر پمپ و بوستر پمپ و تعمیر موتورخانه و پکیج در تهران سخن گفته بودیم.

همچنین می توانید تعمیر پکیج را نیز مطالعه نمایید.

انواع فن کویل

برای تعمیر دستگاه فن کویل باید انواع آن ها را بشناسیم. بنابر نوع استفاده، احتیاج و کارایی فن کویل ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

  • فن کویل های زمینی
  • فن کویل های دیواری
  • دستگاه فن کویل های سقفی زمینی
  • فن کویل های کاستی
  • فن کویل های سقفی

این فن کویل ها از لحاظ ظاهری و محل قرارگیری متفاوت هستند. اما از لحاظ کارکرد در یک ردیف قرار دارند. اما در مورد نحوه انتخاب فن کویل به یک سری موارد مانند نوع فن کویل از لحاظ کاربرد و کارایی، نحوه قرارگیری در محیطی که مورد استفاده قرار می گیرد،  زیبایی، بدنه، توان موتور، ظرفیت فن کویل و هزینه آن توجه شود. زیبایی ظاهری فن کویل ها دارای اهمیت بالایی می باشد. چرا که می توان آنرا جزئی از ظاهر ساختمان به حساب آورد. بهتر است بدنه فن کویل فلزی و یکدست باشد تا از لرزش و صدا در فن کویل جلوگیری شود.

اجزای تشکیل دهنده فن کویل

اطلاع از اجزای تشکیل دهنده برای تعمیر فن کویل اهمیت زیادی دارد. این اجزا عبارتند از:

فیلتر هوا و فن(باد بزن)

واحد های فن کویل می توانند دارای مقاومت های الکتریکی و کویل های گرمایش با آب گرم یا گرم کننده آب باشند.

اجزای تشکیل دهنده فن کویل

در سیستم فن کویل ها از گرمکن های الکتریکی برای استفاده در فصل پاییز استفاده می گردد تا مشکلی برای سیستم های تبدیل وضعیت تابستانی به زمستانی به وجود نیاید.

در فن کویل ها وجود فیلترها باعث می گردد تا از گرفتگی مسیر عبور هوا از مسیرفن کویل توسط گرد و خاک یا موارد دیگر جلوگیری شود. از مواردی که ممکن است به کارایی بهتر دستگاه فن کویل کمک کند اسیدشویی و سرویس فیلترها می باشد. بایستی توسط متخصص و تعمیرکار مجرب انجام پذیرد تا به فیلترها و خود دستگاه آسیبی وارد نشود.

مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر:

تعمیر فن کویل

نخستین مرحله از تعمیر فن کویل که مهمترین آن نیز می باشد عیب یابی فن کویل می باشد. نکته مهم این است که کار عیب یابی فن کویل ها امری تخصصی است. پس بایستی توسط متخصص این کار انجام گیرد. تعمیر فن کویل نیاز به اطلاعات دقیق در ارتباط با تمامی موارد دارد.

خرابی موتور

یکی از مواردی که باعث عدم کارکرد فن کویل و خرابی آن می باشد خرابی  موتور (فن) است. مهم ترین علامت آن عدم و یا قطع پرتاب باد می باشد. در این صورت بایستی علت خرابی را پیدا نموده و تعمیر یا تعویض موتور یا فن صورت پذیرد.

عدم گرمایش در فن کویل

مشکل دیگری که ممکن است برای فن کویل بوجود آید این است که گرمایشی در فن کویل وجود نداشته باشد. علت آن می تواند به عواملی مانند غیرفعال شدن دیگ بخار، به هم خوردن تنطیمات ترموستات و یا بسته شدن شیر خودکار دستگاه باشد.

عدم وجود سرمایش

این مشکل ممکن است زمانی رخ دهد که سیستم سرمایش دستگاه مرکزی دچار مشکل شده باشد.

سخن آخر

در این مقاله تکنو تهویه ما به بررسی تعمیر فن کویل پرداختیم. فن کویل ها اصلی ترین بخش انتقال گرمایش و سرمایش در سیستم تهویه ای ساختمان می باشند. به علت حساسیت موضوع بهتر است در صورت بروز اشکال فنی به متخصص این امر مراجعه شود. شرکت تکنو تهویه با کمال افتخار این آمادگی را دارد تا کلیه امور مربوط به نگهداری، سرویس وتعمیر فن کویل های ساختمان های شما اعم از مسکونی، اداری و صنعتی را به بهترین نحو انجام دهد. تعمیر در تهران به راحتی برای متخصصان ما امکان پذیر است.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا