تعمیر آبسردکن

سرویس آبسردکن

یکی از وسایلی که امروزه در اکثر منازل و خصوصا مجامع عمومی مانند ادارات، نهادها و بانک ها استفاده زیادی دارد دستگاه آبسردکن ‌می باشد. این دستگاه در اندازه های مختلف تولید می شود که هر کدام کارایی خاص خود را دارا می باشند. دستگاه های آبسردکن در دو نوع خانگی و بزرگ تولید می گردد. البته لازم به یادآوری است که برخی مدل های خانگی داری سیستم تهیه آب جوش نیز هستند.

تعمیر آبسردکن

تکنو تهویه خدمات مربوط به انواع آبسردکن ایرانی ، آسیایی و اروپایی را با بالاترین کیفیت تقدیم مشتریان گرامی می دارد .

برخی نیز امکانات تصفیه آب را دارند. فارغ از همه این امکانات کارکرد دستگاه های آبسردکن همگی مشابه هستند. آبسردکن ها خصوصا در فصل تابستان اگر دچار اشکال و خرابی بشوند برای دارندگان مشکل ساز خواهند بود. تعمیر آبسردکن نیز احتیاج به متخصص و تعمیرکار کارآزموده دارد. در نوشته پیش رو از تنکو تهویه قصد داریم تا درمورد تعمیرات آبسردکن و علل خرابی آن توضیحاتی ارائه کنیم. جهت آگاهی بیشتر لطفا نشتی در تجهیزات برودتی را مطالعه فرمایید .

آبسردکن و نحوه کار

همانگونه که در مقدمه نیز توضیح دادیم آبسردکن ها نمونه های مختلفی دارند. اما عموما نحوه کار آنها یکسان می باشد. آبسردکن ها معمولا مخزن هایی دارند که مجهز به شناور بوده و متصل به لوله کشی آب شهری می باشند. مخزن این آبسردکن ها توسط یک شیر شناور همیشه پر می ماند. همچنین برای آب اضافه‌ که ممکن است موقع خوردن آب سرد از شیر وسیلا ریخته شود مستقیما به فاضلاب شهری متصل می باشند. این مدل از آبسردکن ها معمولا در شرکت ها، ادارات و محل های عمومی استفاده می شوند. در نوع کوچکتر و خانگی اما منبع آن جدا شونده می باشد و در قسمت بالای آبسردکن تعبیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را نیز مطالعه نمایید .

مدل مخزن دار آبسردکن

تعمیر آبسردکن برای مدل های مختلف، متفاوت است. آبسردکن های مخزن دار معمولا مانند یخچال عمل کرده و دارای یک پمپ حرارتی برای خنک کردن آب هستند. لوله های اپراتور خنک کننده که از جنس مس می باشند به دور مخزن آب جوش خورده و آب درون مخزن توسط این لوله های خنک شونده در حد مطلوب خنک می شوند. برای مصرف قابل استفاده می شوند. ضمن این که با مصرف آب سیستم شناور دوباره آب را جهت خنک شدن وارد منبع آبسردکن می کند‌. از لحاظ استاندارد بهداشتی نباید لوله های خنک کننده با آب تماس داشته باشند. چرا که حاوی گاز خنک کننده بوده که نشت آن در آب مسمومیت زا و خطرناک می باشد.

استفاده از لوله های خنک کننده

البته لازم است که این نکته را یاداوری کنیم لوله های خنک کننده که خارج از منبع نصب می شوند باعث اتلاف انرژی نیز شده و برای خنک کردن آب درون منبعی انرژی زیادی را مصرف می کنند. این امر باعث افزایش مصرف برق می گردد. از لحاظ استانداردهای تعیین شده بایستی‌در مدت یک ساعت آب نصف مخزن خنک شود. بدین معنی که یک مخزن ۱۵۰ لیتری بایستی ۷۵ لیتر آن در مدت یک ساعت خنک شود. اما با همه این تفاصیل این دستگاه ها احتیاج به نگهداری و سرویس های دوره ای دارند. در ادامه در مورد تعمیرات آبسردکن  توضیح خواهیم داد.

تعمیر آبسردکن

خرابی آبسردکن ممکن است علت های مختلفی داشته باشد که در مورد هر کدام توضیح مختصری خواهیم داد:

تعمیر نشتی آبسردکن

یکی از مشکل ترین و عمده ترین خرابی در مورد تعمیر آبسردکن ها خصوصا در نوع مخزنی آن نشتی آب می باشد. این مشکل می تواند به دلیل امکان ریزش آب به قسمت اتصالات برق خطرآفرین باشد. برای رفع این خرابی در مرحله اول بایستی آبسردکن را از سیستم برق رسانی جدا کرده و دریچه پشت را بازدید نمایید. شاید دریچه پشت به خوبی بسته نشده باشد و دلیل نشتی آب باشد. از دیگر علت ها می تواند وجود سوراخ یا ترک در قسمت منبع آبسردکن باشد. بعضی از این سوراخ ها و ترک ها قابل ترمیم هستند.‌برخی از آنها خیر. بایستی کل منبع تعویض گردد که این امر بستگی به نظر تعمیرکار و متخصص امر دارد.

خنک نکردن

آبسردکن های کوچک خانگی ظرفیت خنک کردن ۷ لیوان آب برای یک ساعت را دارند. بنابراین بهتر است در مرحله اول به دستگاه مهلت دهید تا کار خود را انجام دهد. در صورت برطرف نشدن مشکل احتیاج به بررسی و بازدید توسط تعمیر کار مجرب دارد. برای تعمیرات آبسردکن باید با متخصصان این امر مشورت کنید.

چکه کرد شیر

استفاده بیش از حد دستگاه و افزایش عمر دستگاه باعث چکه کردن و خرابی شیر آن خواهد شد. در این مورد بهتر است نسبت به تعویض آن اقدام شود.

خارج نشدن آب از لوله خروجی

ممکن است این مشکل از خالی بودن منبع آب دستگاه باشد و شاید مسیر خروجی جرم گرفته باشد و احتیاج به یک تمیزکردن ساده داشته باشد.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تکنو تهویه ما به بررسی تعمیر آبسردکن پرداختیم. ممکن است دستگاه آبسردکن علت های دیگری در خرابی داشته باشد. بهتر است در کلیه موارد از طریق متخصص این امر کارها بررسی و انجام گردد. شرکت تکنو تهویه این امکان را دارد که با افتخار توسط متخصصین کارآزموده و تعمیرکاران مجرب خود کار تعمیرات جزئی و اساسی دستگاه های آبسردکن مورد استفاده شما را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهد.  می توانید با عقد قرارداد سپردن کار بازدید های دوره ای از دستگاه های آبسردکن خود را درهر اندازه و مدل به ما بسپارید. ضمن بازدید های منظم در صورت احتیاج به تعمیر و سرویس از نیروهای متخصص ما بهره ببرید.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا