چیلر تراکمی چیست؟

امروزه یکی از اصلی ترین دغدغه‌ها برای داشتن هوای خنک، مطبوع و تمیز خصوصا برای ساختمان های بزرگ و مجتمع های مسکونی و تجاری داشتن یک سیستم خنک کننده می باشد. برای انجام خوب و بهینه این امر استفاده از چیلرها توصیه می گردد. چیلرها انواع گوناگونی دارند. هر کدام نیز با توجه به مدل خود، روند خاصی را طی می کنند. از این رو در ادامه و در مقاله پیش رو از تکنو تهویه پیرامون چیلر تراکمی و چگونگی کار این دستگاه ها توضیحاتی خواهیم داد.

قبلا نیز درباره تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر چیلر در تهران با شما مطالبی را درمیان گذاشته بودیم.

چیلر تراکمی چیست؟

در ابتدای راه باید تعریفی از این وسیله را ارائه کنیم. برای تعریف چیلر تراکمی به صورت خلاصه و مفید می توان گفت چیلر تراکمی بر پایه سرد نمودن آب و پمپاژ کردن آن به واحدها و بخش های مختلف ساختمان یا ماشین آلات صنعتی می باشد تا با این روش عمل سرمایش هوادر ساختمان توسط هواساز یا فن کویل و یا عمل جذب حرارت اضافی دستگاه های صنعتی که معمولا توسط دستگاه مبدل صورت می گیرد. در یک جمله چیلر دستگاه سرد کننده آب است که در دمای زیر صفر یا بالا تر نگه داشته و توسط فن کویل به داخل ساختمان فرستاده می شود.

انواع چیلر های تراکمی

چیلر های تراکمی با توجه به مدل های خاص خود کاربرد های متفاوتی هم دارند. هر کدام از مدل ها برای کاربرد های خاص خود می توانند در مکان های مختلفی ارائه شوند. در کل اما چیلرهای تراکمی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

چیلر تراکمی آب خنک

در نوع سیستم آب خنک مبرد ( خنک کننده) وارد دستگاه مبدل حرارتی یا کندانسور و لوله شل اند تیوپ(shell and tube)می گردد. برای این دستگاه از یک قسمت مبرد یا گاز خنک کننده و از سمت دیگر آب وارد دستگاه شده و این آب حرارت گاز مبرد را می گیرد. در مرحله بعد آب گرم شده توسط پمپ به برج خنک کننده پمپاژ می شود. در اثر تبادل حرارت با هوای اتنسفر خنک شده و دوباره به کندانسور برگردادنده شود.

 

نکته مهم این است که در سیستم چیلر ال جی تراکمی دو مدار آب مجزا از هم استفاده می شود که یکی از این مدارها مربوط به خنک کاری کندانسور بوده و دیگر مدار هم آب سردی می باشد که به قسمت های مصرف کننده ارسال می گردد. مصرف انرژی مورد نیاز در چیلرهای تراکمی آب خنک دو قسمت آب و برق می باشد. انرژی مصرفی برای کندانسورها و پمپاژ و برج خنک کننده برق بوده. در سیستم خنک کننده نیز از آب استفاده می شود. دقت کنید که در صورت نیاز به تعمیر این وسیله باید با کارشناسان این امر مشورت کنید. توجه داشته باشید که هزینه تعمیر چیلر با توجه به مدل آن و میزان خرابی متفاوت است.

چیلر تراکمی هواخنک

در این سیستم تعدادی فن در بالای دستگاه قرار می گیرد که وظیفه دارند حرارت اضافی مبرد (گاز خنک کننده) جاری در لوله های کندانسور را دریافت کنند. بنابراین در مدل آب خنک به دلیل تبخیر آب در برج خنک کننده مصرف آب دارد. اما در سیستم هواخنک هیچگونه مصرف آبی وجود ندارد و در این سیستم نیز آب خنک شده در اپراتور توسط پمپاژ به مصرف کننده جهت سرمایش محیطی ارسال می شود.

نکته قابل توجه این که در این سیستم از چیلر تراکمی از یک مدار آب استفاده می گردد. آب سردی که به سمت مصرف کننده ارسال می گردد. بنابراین می توان گفت در این سیستم مصرف آبی نخواهیم داشت و بر عکس نوع چیلرهای آب خنک در این سیستم انرژی مصرفی فقط برق می باشد. این از مزیت این نوع چیلرها به حساب می آید.

تکنو تهویه به عنوان نمایندگی چیلر تویو TOYO و نمایندگی چیلر مک کوی(McQuay) در کنار شماست.

سخن آخر

در این مقاله از تکنو تهویه ما به بررسی چیلر تراکمی پرداختیم و نکاتی را در این زمینه بیان نمودیم. دو مدل از این وسیله را معرفی کردیم و در ارتباط با آن ها اصلی ترین نکات را بیان نمودیم. نکته آخر این که نگهداری، تعمیر و بازدید های دوره ای چیلر ها یک امر تخصصی است. به خاطر کارایی بهتر و بهره برداری مفید بهتر است این کار توسط مؤسسات حرفه ای انجام گیرد. مؤسسه تکنو تهویه با در اختیار داشتن تعمیر کاران و متخصصین مجرب خود مسئولیت حفظ، نگهداری، بازدید دوره ای و تعمیرات را در سطح شهر تهران و کرج برعهده می گیرد. در سریع ترین زمان ممکن و به بهترین شیوه امور خدماتی را در زمینه سیستم های سرمایشی و گرمایشی خصوصا چیلرها به انجام می رساند.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا