چیلر صنعتی چیست؟

درسیستم های سرمایشی جدید چیلرها نقش مهمی را ایفا می کنند. در تعریف چیلر می توان گفت که در لغت به معنی سرد کن می باشد. در واقع چیلر مکانیزمی است که بر اساس یک سیکل برودتی با ایجاد جریان سیال سردی به نام مبرد (سردکننده) و با به گردش درآوردن آن درون یک مبدل حرارتی (اپراتور) اب سرد تولید می کند. چیلرها انواع مختلف با کارایی های متفاوتی دارند. در ادامه مقاله از تکنو تهویه در مورد چیلر صنعتی و کارکرد آن توضیحاتی خواهیم داد. در عین حال برای کسب اطلاعات در ارتباط با هزینه تعمیر چیلر با متخصصان ما همراه شوید. البته در کذشته درباره تعمیر چیلر صنعتی و تعمیرات چیلر خانگی با شما سخن گفته بودیم.

چیلر صنعتی چیست؟

در مورد چیلر صنعتی می توان گفت که یک وسیله برودتی است که حرارت تولید شده در فرایندهای صنعتی را دفع می کند. از این طریق و فارغ از فرایند و صنعت مورد نظر به افزایش کارایی، طول عمر تجهیزات و ادامه روند تولید آنها کمک مهمی می کند. چیلر صنعتی در واقع نوعی خنک کننده است که از تجهیزاتی همچون کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اپراتور و گازهای خنک کننده(مبرد) مانند گاز فریون و حتی آمونیاک برای تامین سرمای مورد لزوم در یک بخش صنعتی و فرایندی استفاده می کند. در این فرایند به طور مکرر آب خنک در یک سیکل بسته به گردش درآمده و منجر به کاهش دما و بهبود فرایند در فعالیت های صنعتی می شود.

عملکرد چیلرهای صنعتی

چیلرهای صنعتی ال جی بر اصل سیستم تبرید(خنک کنندگی) تراکمی و یا جذبی کار خواهد کرد و برای تولید سرمایش فعالیت می کند. چیلرهای جذبی صنعتی برای راه اندازی چرخه خنک کنندگی از منبع حرارت استفاده می کنند. در حالی که فعال کننده چیلرهای تراکمی صنعتی کمپرسور با توان الکتریکی می باشد. لازم به ذکر است که هر دوی این سیستم شامل چرخه تقطیر و تبخیر می باشند. به گونه ای که حرارت در جایی دفع و در جایی دیگر جذب می شود. در طول فرایند تقطیر بسته به نوع کندانسور موجود در ساختار چیلر صنعتی ( کندانسور اب خنک یا هواخنک) اب یا هوای بیرون برای خنک کردن گاز مبرد (خنک کننده) متراکم شده استفاده می گردد. لازم به ذکر است چیلرهای آبی صنعتی به دلیل کارایی بالای خود برای فعالیت و تولید سرمایش بهترین گزینه محسوب می شوند.

میتوانید جهت کسب اطلاعات فنی بیشتر درباره تعمیر مینی چیلر و تعمیر و نگهداری چیلر این مطالب را مطالعه فرمایید.

عملکرد چیلرهای تراکمی صنعتی

چیلر های تراکمی صنعتی دارای کارآمدی بیشتری نسبت به چیلرهای جذبی صنعتی هستند. در این سیستم مانند سایر سیستم های تبرید(خنک کننده) تراکمی چهار قسمت و ابزار اصلی وجود دارد که عبارتند از:

  • کمپرسور
  • کندانسور
  • شیر انبساط
  • اپراتور

عملکرد چیلرهای تراکمی صنعتی

در این فرایند ابتدا گاز خنک کننده وارد کمپرسور به عنوان قلب دستگاه می گردد که قدرت انتقال و توان آن توسط نیروی الکتریکی تامین می گردد. گاز خنک کننده( مبرد) بعد از این مرحله وارد کندانسور گردیده و در این مرحله ضمن دفع گرمای خود از حالت بخار به مایع تبدیل می گردد. در مرحله بعد گاز خنک کننده(مبرد) وارد شیر انبساط گردیده و دما و فشار آن کاهش می یابد. برای مرحله بعد گاز خنک کننده به اپراتور رفته و حرارت را از سیال نیازمند به خنک کاری که درون کویل های اپراتور در جریان می باشد دریافت کرده و تبخیر می شود. در نهایت و در آخرین مرحله گردش گاز خنک کننده وارد کمپرسور گردیده و چرخه خنک کنندگی دوباره و به صورت پیوسته ادامه می یابد.

تفاوت چیلر های صنعتی و چیلرهای تجاری

این دو نوع چیلرها تمایز های متفاوتی دارند. مهم ترین این تفاوت ها عبارتند از:

مدار آب و خنک کننده

در چیلرهای صنعتی علاوه بر مدارهای خنک کننده مستقل دارای مدارهای گردش اب مستقل نیز می باشند. این مسئله در صورت خرابی تجهیزات از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. بدین معنی که بر خلاف چیلرهای تجاری در چیلر های صنعتی اگر یک اپراتور دچار نقص فنی گردد سیستم همچنان با ظرفیت حداقل 50 درصد به فعالیت خود ادامه می دهد.

نوسانات فصلی دما

چیلرهای صنعتی به صورتی طراحی شده اند که در همه فصل های سال حتی در فصل سرد به کار خود ادامه می دهند. در صورتی که چیلرهای تهویه مطبوع و غیر صنعتی در فصل زمستان کارایی ندارند.

تجهیزات چیلر های صنعتی

در چیلرهای صنعتی از جزئیاتی مانند پمپ ها، مخازن ذخیره و سیستم های کنترل دما و جریان آب کندانسور استفاده می کنند. این در حالی است که در چیلرهای تهویه مطبوع از این تجهیزات استفاده نمی شود. در صورت درخواست این تجهیزات بایستی هزینه جداگانه ای پرداخت گردد.

تکنو تهویه به عنوان نمایندگی چیلر مک کوی(McQuay) و نمایندگی چیلر تویو TOYO در خدمت شما می باشد.

سخن آخر

در این مقاله از تکنو تهویه ما به بررسی چیلر صنعتی و مزایای آن پرداختیم. چیلر های صنعتی نسبت به چیلرهای تهویه مطبوع و تجاری احتیاج به مراقبت و نگهداری ویژه ای دارند. چرا که در صورت خرابی ممکن است به خط تولید و دستگاه های صنعتی آسیب جدی وارد گردد. بهترین پیشنهاد به شما عزیزان استفاده از خدمات مؤسسه تکنو تهویه می باشد. متخصصان ما در این مؤسسه امادگی کامل دارند تا وظیفه نگهداری و مراقبت های دوره ای و تعمیرات چیلرهای صنعتی را بر عهده بگیرند. برای تعمیر در تهران و کرج در خدمت هنه عزیزان باشند‌.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا