تن تبرید چیست؟

دستگاه های سرمایشی به دو گروه صنعتی و خانگی تقسیم می شوند. این دستگاه های خانگی شامل کولر ها, یخچال ها و فریزها می باشند.  دستگاه های سرمایشی مثل تن تبرید هم انواع گوناگونی دارند. یکی از این دستگاه ها  صنعتی بوده و جهت خنک نمودن مکان های بزرگ و دستگاه ها استفاده می شوند چیلر ها می باشند. به واحد اندازه گیری ظرفیت سرمایشی دستگاه های برودتی مانند چیلرها تن تبرید می گویند که در مقاله پیش رو از وب سایت تکنو تهویه در مورد این واژه توضیحات بیشتری را خدمت شما ارائه خواهیم داد.

مطالب مرتبط:

تعریف تن تبرید و تاریخچه آن

در تاسیسات ما ار موارد مختلفی استفاده های گوناگونی می کنیم. یکی از آن ها تبرید تن می باشد. همانگونه که گفته شد تن تبرید واحد اندازه گیری دستگاه های برودتی مانند چیلر می باشد. به طور معمول دستگاه هایی که ظرفیت سرمایش بالایی دارند از  تن تبرید و برای دستگاه های سرمازا که ظرفیت پایین تری دارند. از بی تی یوبر ساعت (BTU/hr) استفاده می کنند. در مورد تاریخچه تن تبرید بایستی بگوئیم در اواخر سال 1800میلادی در امریکای شمالی از بلوک های یخی برای تولید هوای خنک در هواساز ها استفاده می شد. و از آن تاریخ اصطلاح تن تبرید در بین مهندسین و عموم مردم رواج یافت. در آن سال‌ها از بلوک های یخ یک تنی سفارش می دادند و این بلوک های یخی رابه طور مستقیم در مسیر جریان گرم هوا قرار می دادند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

با ذوب شدن یخ, هوا سرد می شود. برای مصرف به ساختمان ارسال می شود. در آن زمان برای این که مشخص شود یک فضا چه ظرفیت سرمایشی احتیاج دارد تعداد بلوک های یخ استفاده شده در یک شبانه روز را معیار قرار داده. اگر فضایی در این مدت 3 قالب یک تنی یخ استفاده می شد می گفتند این فضا 3 تن یخ ظرفیت دارد. اما در حقیقت تن تبرید نشان دهنده سرعت انتقال حرارت مورد نیاز برای تبدیل 1 تن آب در دمای 0 درجه سانتیگراد به 1 تن یخ در دمای 0 درجه سانتیگراد (1 تن = 906 کیلوگرم) در 24 ساعت است. در واقع تی آر یک واحد قدرتی است که در برخی کشورها برای توصیف ظرفیت استخراج گرما تجهیزات تبرید و تهویه مطبوع استفاده می شود.
اما یک نکته بسیار جالب در ارتباط با تن تبرید وجود دارد. ما در ادامه این بخش برای شما نکته جذاب را بیان می کنیم. باید بدانید که تناژ تهویه مطبوع ربطی به وزن ندارد. تن، همانطور که در زمینه تهویه مطبوع استفاده می شود، اصطلاحی است که توضیح می دهد واحد AC چقدر گرما را می تواند در یک ساعت از خانه خارج کند.

مثالی در این باره

بیایید به محاسباتی برای این مورد در واحدهای مدرن برای متریک و امپریال نگاه کنیم. بنابراین یک تن کوتاه برابر است با 907.18 کیلوگرم یا 2000 پوند. گرمای نهان همجوشی یخ 334 کیلو ژول بر کیلوگرم یا 144 بی تی یو در هر پوند است. بنابراین برای محاسبه بار سرمایش گرمای نهان، کافیست واحدهای مربوطه را در هم ضرب کنید.
بیشتر بخوانید :

تعریف علمی تن تبرید

برای پاسخ به این سوال که تن تبرید چیست تحقیقات زیادی لازم است. به طور علمی می توان گفت که آن برابر است با مقدار گرمایی است که یک سیستم تهویه یا دستگاه سرمایشی در طول 24 ساعت از یک تن یخ (2000ibs) بادمای 32 درجه فارنهایت(معادل صفردرجه سیلیوس) می گیرد. این کار باعث می شود تا تماما ذوب شده و به آب 32 درجه فارنهایت تبدیل شود. نماد تن تبرید TR و در بعضی مواقع RT می باشد. تنها مسئله ای که می توان به آن توجه کرد واحد جرم یخ می باشد. در سبستم SI واحد جرم کیلوگرم ویک تن معادل 1000 کیلوگرم می باشد.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تکنو تهویه ما یکی از بحث های مهم صنعتی را برای شما ارائه دادیم. نکته پایانی این که تن تبرید یکی از واحدهای اندازه گیری توان یا ظرفیت برودتی می باشد. البته باید یادآور شویم که این واحد بیشتر در کشورهای ناحیه امریکای شمالی کاربرد دارد. تن تبرید (TR) واحد توان برودتی می باشد و نشان دهنده توانایی یک سیستم در کاهش دما یا برودت می باشد این واحد اندازه گیری هیچ ارتباطی با اندازه و وزن سیستم برودتی ندارد. برای تعمیر موتورخانه در تهران و سایر فعالیت ها در این زمینه می توانید با ما در ارتباط باشید.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا