چیلر آب خنک و هوا خنک در صنعت

چیلر ها دستگاه هایی هستند که کار سرمایش در سیستم های مختلف خانگی و صنعتی و تجهیزاتی را انجام می دهند. این تجهیزات در مدل ها و توان های مختلفی تولید می شوند و سیستم کنترل خنک کنندگی آن نیز به دو صورت هوا خنک و آب خنک صورت می پذیرد. در ادامه و در مقاله پیش رو از تکنو تهویه به بررسی چیلر آب خنک و هوا خنک در صنعت خواهیم پرداخت و توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد. برای کسب اطلاعات در ارتباط با هزینه تعمیر چیلر هم می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

انواع چیلر از نظر سیستم خنک کنندگی دستگاه

چیلرها در دو نوع هوا خنک و آب خنک تولید می گردند که در مورد هر کدام توضیح مختصری خواهیم داد.

چیلر هوا خنک

چیلر هوا خنک یا هوایی (Air cooled chiller) مدلی از چیلر تراکمی خاص است. روند کارایی آن سیکل تبرید تراکمی بخار است. روند از بین رفتن حرارت در کندانسور آن به یاری هوای محیط صورت خواهد گرفت. استفاده از چیلر هایی با این سیستم خنک کنندگی در مناطقی که با کمبود منابع آبی مواجه هستند مورد استقبال قرار می گیرد.

مطالب مرتبط :

چیلر آب خنک

مدل های چیلر آب خنک و هوا خنک در صنعت کاربرد های بسیاری دارند. چیلر تراکمی آب خنک( Water coolded chiller) نوع دیگری از چیلر های تراکمی است که بر اساس سیکل تبرید تراکمی بخار عمل کرده و فرایند دفع حرارت در کندانسور آن به کمک آب خنک انجام می گردد. در ساختار کاری چیلرهای تراکمی از جمله نوع آب خنک چهار فرایند ترمودینامیکی انجام می پذیرد که عبارتند از:

  • تراکم( Compression) توسط کمپرسور
  • چگالش(‌ Codensation) توسط کندانسور
  • اختناق( Throttling) توسط شیر انبساط
  • تبخیر( Evaporation) توسط اپراتور

می توان گفت در حقیقت تنها فرق چیلر آب خنک و هوا خنک در صنعت از نظر کاربرد و فعالیت در نوع کندانسور آن است. همان طور که از اسم این مدل چیلر پیدا است در چیلرهای آب خنک، از کندانسور آبی ببرای چگالش در سیکل تبرید استفاده می شود.

چیلر آب خنک و هوا خنک در صنعت

در صنایع و کارخانجات برای رطوبت زدایی و خنک کاری مجموعه از سیستم های سرمایش و تهویه مطبوع استفاده می گردد. در سیستم سرمایش صنعتی چیلر ها مهم ترین بخش می باشند. با وجود این که از اساسی ترین جزای این سیستم می باشد از بزرگترین مصرف کنندگان برق در صنعت نیز به حساب می آیند. خصوصا این که مصرف برق در صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

در کنار مزیت های چیلر ها در صنعت به دلیل نوع کارایی و عملکرد این دستگاه ها می توانند تاحدود 30 درصد مصرف برق را افزایش دهند. این می تواند نقطه ضعف و گزینه قابل تاملی در این زمینه باشد‌. همانگونه که قبلا نیز گفته شد جیلرها از دو سیستم هوا خنک و آب خنک استفاده می کنند که در صنعت نیز این سیستم های چیلری استفاده می شود که بسته به موقعیت و کارایی دستگاه های صنعتی از این چیلر ها استفاده می گردد.

چیلر آب خنک یا هوا خنک در صنعت کدام برای استفاده در  بهتر هستند؟

برای این انتخاب ها معیارهایی را باید در نظر داشت که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ظرفیت چیلر : چیلر آب خنک نسبت به نوع هوا خنک مصرف برق کمتر و ابعاد کوچکتری دارد‌. بنابراین در این نوع چیلرها( آب خنک)می توان ظرفیت را تاحد زیادی بالا برد‌.

استفاده ازچیلر آب خنک برای محیط های دارای دمای بالا مناسب تر بود و کارایی بیشتری دارد. بنابراین می توان از چیلر های آب خنک به راحتی در محیط های مکانیکی گرم یا فضاهایی با حداقل تهویه استفاده نمود.

یاد آوری می گردد در گذشته نیز با شما درباره تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر و نگهداری چیلر سخن گفته بودیم.

در محیط بسته و فضای باز هم کاربرد چیلر آب خنک و هوا خنک در صنعت دیده می شود. در حقیقت هم از چیلرهای هوا خنک و هم از نوع آب خنک می توان در این دو نوع محیط  استفاده نمود. اما می توان گفت تمامی تاسیسات تهویه مطبوع از چیلرهای نوع هوا خنک در محیط های باز استفاده می کنند. چیلرهای آب خنک نیازی به تهویه یا هوای تازه ندارد. بنابراین از این نوع چیلرها( آب خنک) بیشتر برای محیط های بسته مانند موتور خانه ها و محل استقرار دستگاهای بزرگ صنعتی که دارای حرارت بالا هستند استفاده می شود.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تکنو تهویه ما به بررسی چیلر آب خنک و هوا خنک در صنعت پرداخته ایم. اما نکته آخر این که شرکت تکنو تهویه آمادگی آن را دارد که با وجود کارشناسان حرفه ای خودکار نصب،  راهاندازی و خدمات پشتیبانی از چیلرها را در مکان های صنعتی عهده دار گردد و در سطح شهر تهران بزرگ و کرج به انجام برسانند‌.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا