چیلر سانترفیوژ چیست؟

امروزه چیلرها مهم ترین تجهیزات تولید برودت در ساختمان های بزرگ هستند. این تجهیزات یکی از کاربردی ترین و بهینه ترین دستگاه های تهویه مطبوع شناخته می شوند و به دلیل دارا بودن سطح بهینگی بالا در کارایی به صورت بسیار گسترده ای مورد توجه و استقبال طراحان و کارفرمایان ساختمان ها خصوصا مجتمع های بزرگ قرار گرفته است. چیلر ها در مدل های مختلف و با کارایی توانایی های گوناگونی ساخته می شوند. در مقاله پیش رو از وب سایت تکنو تهویه به بررسی چیلرها و به مدل چیلر سانترفیوژ خواهیم پرداخت.

تعریف چیلر

به طور کلی چیلر دستگاهی است که گرمای یک سیال مایع( مانند آب) یا گازی ( مانند هوا) را با استفاده از یک سیکل تبرید تراکمی و یا سیکل جذبی گرفته و آن را سرد می کند. چیلر ها انواع مختلفی داشته و هر کدام به نوبه خود در مکان های خاصی به عنوان وسیله سرمایشی و یا گرمایشی کاربرد دارند. با توجه به این که چیلر ها مدل های گوناگون با کارکردهای خاصی دارند اما از لحاظ فعالیتی تفاوتی با هم ندارند می توان چالش ها و جذابیت های خاصی را از این وسیله دید. چیلر سانترفیوژ یکی از انواع خاص این وسیله محسوب می شود.

انواع چیلرها

چیلر ها از نظر سیکل عملکردی به دو گروه تقسیم می شوند:

چیلر تراکمی

با استفاده از انرژی الکتریکی تولید سرمایش می کند. این نوع چیلر بر اساس سیکل تراکمی-تبخیری عمل نموده و با سرد نمودن آب داخل اپراتور و ارسال آن به هواساز یا فن کوئل باعث خنک شدن فضای مورد استفاده می شود. این نوع چیلر ها( تراکمی) به گونه جامعی برای تهویه مطبوع زمستانی و خنک نمودن تجهیزات صنعتی و سرمایش های فرایندی قابل استفاده هستند. چیلرهای تراکمی در توان و ظرفیت های 2 الی 2000 تن طراحی، تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. چیلرهای نوع تراکمی را می توان در هر اقلیم و شرایط آب و هوایی نصب کرده و بکار گرفته شوند.

نمایندگی چیلر گرین

چیلر جذبی

قبل از این که در ارتباط با چیلر سانترفیوژ اطلاعاتی کسب کنیم، می خواهیم با چیلرهای جذبی آشنا شویم. این نوع چیلر ها با استفاده از انرژی گرمایی سرمای مورد نیاز را تولید می کنند و معمولا در توان ها و قدرت های سرمایشی بالا تولید می شوند. منبع انرژی گرمایی مورد نیاز چیلر جذبی می تواند آب گرم، بخار یا شعله مستقیم مشعل باشد.

نحوه کارکرد چیلر جذبی بدین صورت است که با سرد نمودن آب آن را به فن کوئل ارسال نموده و باعث ایجاد سرما در محیط و فضای مورد نظر می شوند. از این نوع چیلر های جذبی در پروژه های بزرگ مسکونی، تجاری، تفریحی و دیگر موارد استفاده می گردد. چیلرهای جذبی علاوه بر استفاده از گاز و یا گازوئیل به انرژی الکتریسیته هم احتیاج دارند. بایستی این نکته را یادآوری کنیم که در چیلرهای جذبی مصرف سوخت بالا و مصرف برق پایین می باشد. از نقطه ضعف های این نوع چیلرها عدم کارایی بالا در مناطق رطوبتی می باشد.

چیلر سانترفیوژ چیست؟

چیلر های سانترفیوژی نوع جدیدی از چیلر ها می باشند‌. علت این که این دستگاه به چیلر سانترفیوژی معروف شده بخاطر نوع کمپرسور استفاده شده در این مدل دستگاه می باشد که از نوع سانترفیوژ یا گریز از مرکز می باشد. این مدل کمپرسور حاوی یک ایمپلر (پروانه) است که به وسیله چرخش به مبرد گازی شکل( به عنوان مثال گاز مبرد یا سرد کننده R134a ) نیروی گریز از مرکز وارد می گردد. انرژی جنبشی ذرات مبرد تبدیل به فشار می شود.  دمای آن زیاد می شود. در این نوع چیلرها گاز خنک کننده(مبرد) از قسمت مرکزی یا خط مکش وارد و از قسمت محیطی (تخلیه) خارج می گردد.

در ادامه گاز خنک کننده به بخار تبدیل می شود. سپس با فشار و دمای بسیار وارد کندانسور می شود. لازم به توضیح است کندانسور مبدل حرارتی است که توسط هوا یا آب گرمای این مبرد را گرفته و رفته رفته درکویل های پر پیچ وخم آن را به مبرد مایع تبدیل می کند. اگر کندانسور از نوع آبی باشد( شل اندتیوپ) آبی که حرارت مبرد در کندانسوررامی گیرد به سوی برج خنک کننده هدایت شده تا در آنجا گرمای خود را به هوای اتمسفر داده و دوباره به کندانسور برگردد.

نمایندگی چیلر سامسونگ

چرا از چیلرهای گریز از مرکز( سانترفیوژ) استفاده می کنیم؟

استفاده از چیلرها خصوصا چیلر سانترفیوژ از ضروریات اساسی هر پروژه ای می باشد. بهترین دلیل برای استفاده از این تجهیزات( چیلرها) راندمان بسیار بالایی است که دارند. ضمن این که به نسبت برودت و هوای خنکی که تولید می کنند جای کمتری را اشغال می کنند. برای طراحی سیستم های سرمایشی در ساختمان های بزرگ چیلر های سانترفیوژ بهترین گزینه هستند. چرا که این چیلر ها مجهز بهVDF( سیستم تغییر دور هوشمند)  هستند. می توانند COP بالاتر از 6 را هم در حالت های تمام بار فراهم کنند.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تکنو تهویه ما به بررسی چیلر سانترفیوژ پرداختیم. اما  نکته پایانی این که چیلرهای سانترفیوژی به علت ساخت خاص آن نصب و راه اندازی و نگهداری از آن احتیاج به تخصص و استفاده از کارشناسان حرفه ای در این حرفه دارند. شرکت تکنو تهویه با در اختیار داشتن کارشناسان ماهر نسبت به نصب و راه اندازی دستگاه های چیلرسانترفیوژ و بررسی هزینه تعمیر چیلر شما را یاری کند. شرکت تکنو تهویه مفتخر است که در سرتاسر تهران بزرگ و شهرستان کرج آمادگی هر نوع همکاری با شما عزیزان را دارد. تعمیر و سرویس در تهران تخصص متخصصان تکنو تهویه است.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا