تفاوت پکیج دو مبدل و تک مبدل

یکی از تجهیراتی که در فصل سرما کارایی زیادی دارد. و وظیفه گرم نگه داشتن محیط و تامین آب گرم را بر عهده دارد. دستگاه پکیج می باشد. پکیج ها انواع مختلفی داشته. که هر کدام قدرت توانایی خاص خود را دارد. اما از لحاظ انجام کار مشترک می باشند. در مقاله پیش رو از تکنو تهویه پیرامون تفاوت پکیج دو مبدل و تک مبدل توضیحاتی خواهیم داد. در عین حال برای اطلاع از تعمیر موتورخانه در تهران و هزینه تعمیر چیلر می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

البته در گذشته با شما درباره تعمیر پکیج سخن گفته بودیم.

پیشنهاد مطالعه مطالب مرتبط:

 

چگونگی کار پکیج

برای این که تفاوت پکیج دو مبدل و تک مبدل را بدانیم. باید از چگونگی کار آن ها مطلع شویم. پکیج جهت تامین گرمایش ساختمان و همچنین تامین آب گرم مصرفی به قطعه ای به نام مبدل نیاز دارد. اساس کار سیستم پکیج برای تامین آب گرم رادیاتور ها به شرح زیر می باشد:

آب سرد ورودی به پکیج برای استفاده بهداشتی توسط مبدل ها به دمای مورد نظر رسیده. و وارد لوله کشی آب گرم بهداشتی می گردد. در مقابل یک مدار بسته برای سیستم گرمایشی وجود دارد. که در هنگام نصب پکیج آب گیری شده . با هر بار روشن نمودن پکیج آب درون لوله های سیستم گرمایشی توسط پمپ تا زمان رسیدن به دمای مطلوب به گردش در می آید. لازم به ذکر است که پکیج ها بر اساس تعداد مبدل به دو دسته پکیج های تک مبدله و پکیج های دو مبدله تقسیم می شوند. البته ذکر این نکته ضروری است که هیچ پکیجی توانایی تامین همزمان آب گرم بهداشتی و سیستم گرمایشی را ندارد. اولویت دستگاه پکیج با آب گرم بهداشتی می باشد.

 

پکیج تک مبدل (Bithermic)

در پکیج های مدل تک مبدل تنها یک مبدل حرارتی اصلی دوبل وجود دارد. که اب گرم مصرفی و نیز گرمایش را با تماس مستقیم با شعله مشعل تامین می کند. بدین معنی که آب در قطعه ای به نام مبدل که از زیر با شعله در تماس می باشد. گرم شده و در داخل رادیاتورها یا سیستم آب گرم بهداشتی منزل خواهد رفت. به همین علت به مبدل پکیج ها تک مبدل. مبدل دو منظوره گفته می شود. در پکیج بوتان نوع تک مبدل. هر زمان مصرف کننده با باز کردن شیر آب گرم درخواست آب گرم را داشته باشد. آب سرد شهری وارد مبدل اصلی دوبل می شود. پس از آنکه در معرض شعله حرارتی قرار گرفته و گرم شده به سمت مصرف می رود. این مطلب خود یکی از انواع مختلف تفاوت پکیج دو مبدل و تک مبدل می باشد.

 

پکیج دو مبدل  ( Monothermic)

در این مدل پکیج از دو مبدل اصلی( تک منظوره یا اولیه) و صفحه (ثانویه) استفاده شده است. در حالت زمستانی پکیج  پمپ فعال بوده. و با گردش آب در مبدل اصلی گرمایش برای محیط تامین می گردد. موقع احتیاج به آب گرم، با چرخش آب شهری به وسیله پمپ در مبدل صفحه ای. آب گرم مورد نیاز تامین می شود. به مبدل صفحه ای مبدل ثانویه نیز گفته می شود. در واقع عملکرد دستگاه دو مبدل به صورتی است که در کنار مبدل اصلی یک مبدل صفحه ای مسی( مبدل ثانویه) قرار گرفته. و مدار کوچکی مابین مبدل اصلی و مبدل صفحه ای تشکیل می شود.

پکیج دو مبدل  ( Monothermic)

بررسی تفاوت پکیج دو مبدل و تک مبدل

تفاوت این دو مبدل در تعداد مخازن موجود در پکیج می باشد. در نوع تک مبدل دو لوله مختص آب گرم مصرف بهداشتی و آب گرم رادیاتورها هر دو از داخل یک مخزن عبور می کند. مقدار جرم در این نوع پکیج بیشتر می باشد. اما در مدل دو مبدل بخش آب گرم و شوفاژ از هم مجزا هستند. و فشار حرارتی بر دو مخزن تقسیم می گردد. به همین دلیل می توان گفت تفاوت دستگاه دو مبدل و تک مبدل در زمان استفاده از آب گرم بهداشتی می باشد.

اما کارکرد و مقدار گرم نمودن آب در هر دو مدل پکیج تک مبدل و دو مبدل شبیه به هم می باشد. از نظر ساختاری مبدل دو منظوره در پکیج تک مبدل دارای چهار اتصال شامل دو اتصال یک دوم و دو اتصال سه چهارم می باشد. اتصال یک دوم برای آب مصرفی. و اتصال سه چهارم برای آب گرمایشی هستند. در مدل دو مبدله. بخش اصلی یک منظوره همراه با دو اتصال از حالت سه چهارم می باشد. آب بندی این مدل اتصال ها می تواند دارای تفاوت هایی باشد. در مدل تک منظوره اتصال های سه چهارم مثل مبدل دو منظوره برای آب گرمایشی است . مبدل دوم برای تامین آب مصرفی وظایفی را به عهده دارد.

سخن آخر

در این مقاله ما به بررسی تفاوت پکیج دو مبدل و تک مبدل پرداخته ایم. در پایان لازم به یاداوری است که شرکت تکنو تهویه آمادگی دارد تا در حوزه تهران بزرگ و شهرستان کرج  فعالیت کند. ضمن انجام امور

  • نصب و راه اندازی
  • تعمیرات پکیج های دیواری
  • و دیگر مدل های پکیج ها
  • تعمیر سیستم های گرمایش از کف
  • تعمیر موتورخانه
  • سرویس و تعمیر انواع دیگ آبگرم
  • تعمیرات انواع فن کوئل
  • انواع مشعل و تعمیرات مربوطه
  • تعمیرات انواع منبع کویلی

در صورت خواست شما وظیفه بازدید های مرحله ای از پکیج های را نیز برعهده بگیرد. برای تعمیر در تهران و کرج نیز می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا