سیکل تبرید تراکمی بخار

به عنوان مقدمه باید بگوییم اساس کار خیلی از سیستم های برودتی و تهویه مطبوع سیکل تبرید تراکمی بخار می باشد. در مقاله پیش‌رو در مورد این واژه سیکل تبرید تراکمی بخار توضیحات بیشتری خدمت شما خواهیم داد امیدواریم که مفید واقع گردد.

مطالب مرتبط:

تبرید تراکم بخار

این واژه به زبان انگلیسی(Vapor compressionre refrigeration) که در آن گاز خنک کننده (مبرد) دچار تغییر فاز می گردد. یکی از چرخه های تبرید است که به صورت گسترده ای در سیستم های تهویه مطبوع خانه و خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. از این چرخه همچنین در یخچال های خانگی و سردخانه های کوچک و بزرگ صنعتی ویژه نگهداری گوشت و مواد غذایی, کامیون های سردخانه دار مخصوص حمل گوشت و شیرینی استفاده می گردد.

در کل می توان تبرید را به این صورت تعریف کرد:

کاهش دمای یک اتاق یا فضای بسته به طریق حذف گرما از محیط و دفع نمودن آن در مکانی دیگر می باشد و بهترین مثال بر این سیستم یخچال و کولر گازی و یا چیلر می باشد.

آشنایی بیشتر با سیکل تبرید تراکمی

برای اشنایی بیشتر باسیکل تبرید تراکمی بهتر است. ابتدا توضیحات بیشتری درمورد این واژه داده شود.

سیکل

منظور از سیکل طی کردن یک چرخه کامل و تکرار پیاپی آن است. در واقع در این سیکل, سیال مبرد (خنک کننده) در یک خط جریان به صورت پیاپی رفت و آمد می کند. و گرما را از محیطی به محیط دیگر منقل می کند.

تبرید

تبرید یا سردسازی فرآیندی است که در آن سیکل های تبریدی صورت می گیرد. در حقیقت هدف از طراحی سیکل تبرید تراکمی بخار سرمایش یک محیط یا فضای بسته مثل یک یخچال  باشد. به سیالی که در این سیستم به سمت و سوی جریان می رود، نیز به همین دلیل سیال مبرد گفته می شود. یعنی سیالی که کار تبرید یا همان سرد کردن را به انجام می رساند.

 

تراکمی

منظور از تراکم, تراکم سیال مبرد است. این تراکم به کمک کمپرسور اتفاق می افتد. و در حقیقت  به کمک همین تراکم است که انرژی جنبشی لازم برای گردش سیکل تبرید تراکمی بخار تامین می شود.

فرآیند سیکل تبرید تراکمی: فرایند سیکل

تبرید تراکمی در چهار مرحله لامل خواهد شد.این مرحله با تراکم سیال مبرد است. مرحله دوم چگالش این سیال است و سپس نوبت به انبساط سیال و اختناق آن است. در نهایت نیز سیال وارد بخش تبخیر می شود. و چرخه سیکل به انتهای خود می رسد. نقطه انتهایی سیکل های تبرید تراکمی دوباره به نقطه ابتدایی ان متصل می شود در ادامه با طور مختصر هر یک از این مراحل را توضیح خواهیم داد.

فرآیند سیکل تبرید تراکمی: فرایند سیکل 

نقطه شروع فرایند

تراکم سازی سیال (Compression) در نخستین مرحله در سیکل های ترکیبی به کمک کمپرسور تراکم سازی سیال صورت می پذیرد. سیال در حالی وارد کمپرسور می گردد که حالت گازی داشته و دارای دما و فشار پایینی می باشد. با ورود سیال به کمپرسور دما و فشار بالا می رود. مهیای ورود به مرحله بعدی می شود. همانگونه که قبلا گفته شد در چرخه یخچال این ما هستیم که کاری را به سیستم منتقل می کنیم تا گرما را از محیطی سرد به محیطی گرم منتقل کند. در حقیقت برای به جریان انداختن سیال و متراکم کردنش لازم است از یک پوتور الکتریکی یااحتراقی استفاده کرد.

مطالب مرتبط:

ورود سیکل تبرید تراکمی بخار به کندانسور (Condensstion)

این مرحله, مرحله چگالش سیال مبرد(سردکننده) است زمانی که سیال مبرد از کمپرسور خارج می شود. دما و فشار بالایی دارد به همین خاطر وارد قسمت کندانسور می شود.  در کندانسورها اغلب خط لوله هایی هستند که به صورت یک مارپیچ طراحی می شوند البته باید یاداوری کنیم کندانسور ها درچیلرهای تراکمی به صورت یک مبدل حرارتی طراحی گردیده اند با ورود سیال به بخش کندانسور و عملیات خنک سازی و چگالش آن اغاز می شود. پایین اوردن دمای سیال اغلب به کمک جریان آب یا گردش هوا در اطراف خطوط لوله کندانسور انجام می گیرد. در کندانسور اغلب فشار سیال ثابت می ماند اما دمای آن تا اندازه ای پایین می آید که تماما از حالت گازی به حالت مایع در می آید.

مرحله سوم انبساط و کاهش فشار سیال:(Throttling and Expansion)

سیال مبرد(سردکننده) پس از این که به مایع تبدیل شد وارد یک شیر انبساط می شود. با ورود سیال به شیر انبساط با افزایش حجم سیال فشار آن نیز پایین می آید. همچنین این اتفاق موجب می گردد که بخشی از سیال مایع که درحالت اشباع قرار داشته به بخار تبدیل شود.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تکنو تهویه با توجه به اهمیت موارد صنعتی به بررسی سیکل تبرید تراکمی بخار پرداخته ایم. برای اطلاع از هزینه تعمیر چیلر و یا تعمیر موتورخانه در تهران می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا