تفاوت چیلر اسکرال و اسکرو

چیلر ها یا سردکن ها دستگاه هایی هستند که حرارت را از مایع بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار یا جذبی می زداید‌. این ماده می تواند برای سرد نمودن هوا و یا دستگاه ها استفاده گردد. چیلر ها انواع مختلفی دارند. در مقاله پیش رو از وب سایت تکنو  تهویه در مورد تفاوت چیلر اسکرال و اسکرو  توضیحاتی ارائه می کنیم. هزینه تعمیر چیلر نیز بخش مهمی از شرایط پیش رو را مشخص می کند.

چیلر های اسکرال چیست؟

واژه اسکرال به معنی (کمپرسور اسکرال )بکار رفته در چیلر اطلاق می شود‌. چیلر اسکرال معمولا در تناژ های کم و متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. در چیلر های اسکرال معمولا از چند کمپرسور اسکرال به صورت ترکیبی استفاده می گردد تا ظرفیت و کارایی آن افزایش یابد. چیلر اسکرال(Scroll) مانند دیگر انواع چیلرهای تراکمی بر پایه سیکل ترکیب تراکمی کار می کند. به آن چیلر تراکمی اسکرال نیز گفته می شود. از نظر نوع کندانسور دو نوع چیلر اسکرال آبی یا همان چیلر اسکرال آب خنک( دارای کندانسور آب خنک) و چیلر لسکرال هوا خنک( دارای کندانسور هوا خنک) وجود دارد.

مطالب مرتبط:

چیلر اسکرو چیست؟

برای اطلاع از تفاوت چیلر اسکرال و اسکرو به بررسی تعریف چیلر اسکرو می پردازیم. علت نام گذاری این دسته از چیلر ها به چیلر اسکرو این است که مهمترین قسمت آن یعنی کمپرسور از نوع مارپیجی اسکرو(Screw) است. نحوه کار چیلر تراکمی اسکرو به این صورت است که کمپرسور، مبرد گازی شکل را در مدار تبرید بعد از فشرده سازی به سمت سایر قسمت ها مانند کندانسور،  شیر انبساط و امراتور فرستاده تا طی یک چرخه، عمل خنک کاری سیال دیگری مانند آب انجام شود. ساختار چیلر تراکمی اسکرو نسبت به انواع دیگر چیلر های تراکمی تقریبا یکسان بوده و تفاوت در نوع کمپرسور آنها می باشد.

تفاوت چیلر اسکرال و اسکرو

در کل تفاوت بین این دو نوع چیلر عبارتند از :

تفاوت از نظر ظرفیت

در بیشتر چیلرهای با ظرفیت کم از چیلرهای اسکرال استفاده می شود. ظریفت چیلرهای اسکرال معمولا از ( 5 تن) تبرید شروع و تا (200 تن)تبرید ادامه پیدا می کند. ضریب عملکرد آن بین( 4/9 تا 5/9) وات بر تن است. منظور از تن تبرید اسب بخار می باشد که واحد توان است. در صورت افزایش ظرفیت مورد نیاز بیش از این مقدار تعداد کمپرسورهای اسکرال افزایش خواهد یافت. عیب افزایش کمپرسور ها این می باشد که کنترل ظرفیت چیلر به صورت پله ای شده و نمی توان کنترل پیوسته روی آن انجام داد.

تفاوت از نظر ظرفیت

یکی دیگر از انواع تفاوت چیلر اسکرال و اسکرو در قیمت است.  نکته مهم در استفاوه از کمپرسور اسکرال قیمت پایین آن می باشد. چیلر اسکرو معمولا با کمپرسور اسکرو نسبت به چیلرهای اسکرال توان بالاتری دارد. در ظرفیت (70 تا 500 تن) و در برخی موارد بالاتر از این اندازه نیز تولید می شود‌. کمپرسور های اسکرو بکار رفته در چیلرهای اسکرو این قابلیت را دارند که ظرفیت خروجی خنک کاری را از (100%) به (20%) و با استفاده از یک مکانیزم دریچه لغزنده(Silde Vane) که ورود را به خنک کننده محدود خواهد کرد تغییر دهند. بدین صورت چیلر اسکرو همواره فعالیتی نرم و پیوسته در گنجایش های مختلف خواهد داشت.

تکنو تهویه نمایندگی چیلر مک کوی(McQuay) و نمایندگی چیلر تویو TOYO در ایران.

تفاوت چیلر اسکرال و اسکرو از لحاظ اطمینان و قابل اعتماد بودن و تحمل پذیری

کمپرسور اسکرال ساختار ساده، تعداد قطعات و فشار کمتری دارد و بر یاتاقان های دستگاه فشار کمتری وارد می گردد. کمپرسول اسکرال دارای دو قطعه حلزونی شکل ثابت و متحرک می باشد. هیچگونه تماس فیزیکی بین این دو نمی باشد. به همین خاطر استهلاک پایینی دارند. ضمن این که بایستی بگوییم کلیه قطعات کمپرسورهای نوع اسکرال کمترین قطعات رفت و برگشتی را داشته و دارای طول عمر بالایی هستند‌.

اما متأسفانه همانگونه که گفته شد ظرفیت انها مابین و در مینی چیلرها استفاده می شود. کمپرسور اسکرو نسبت به اسکرال چالشی تر می باشد. متشکل از دو موتور مارپیچ است. در تماس با یکدیگر هستند. با دقت بسیار زیادی ساخته می شوند. به علت تماس احتیاج به روغن کاری مداوم دارند. از نظر روغن کاری به دو نوع روغن کاری تزریقی و روغن کاری آزاد تقسیم می شوند. از کمپرسور های اسکرو ور ظرفیت بالا استفاده می گردد. نسبت به نوع پیستونی از سر و صدای کمتری برخوردار است و مهمترین مزیت کمپرسور اسکرو نسبت به نوع اسکرال قابلیت تغییر ظرفیت آن و بهینه بودن در دو حالت کم باری و تمام باری می باشد.

قبلا با شما درباره تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر و نگهداری چیلر مطالبی را درمیان گذاشته بودیم.

تفاوت چیلر اسکرال و اسکرو از نظر سطح

اصلی ترین تفاوت مربوط به صدا می باشد.‌ کمپرسور اسکرال نسبت به نوع اسکرو سطح صدای بیشتری دارد. سطح صدای کمپرسور اسکرال( 40 تا 70) دسیبل و کمپرسور اسکرو (70 تا 85) دسیبل می باشد. البته لازم به ذکر است هر دو نوع این کمپرسورها نسبت به کمپرسورهای پیستونی صدای کمتری ایجاد می کنند. یکی از دلایلی که برای مجتمع های مسکونی از چیلرهای نوع اسکرال استفاده می شود همین صدای پایین آن می باشد.

سخن آخر

در این مقاله از تکنو تهویه ما تفاوت چیلر اسکرال و اسکرو را بیان کردیم. اما نکته آخر این که شرکت تکنو تهویه افتخار آن را دارد که نسبت به راه اندازی انواع چیلرهای خنک کننده و دیگر سیستم های سرمایشی و گرمایشی از صفر تا صد در کنار شما بوده و نسبت به راه اندازی پشتیبانی، بازدید های دوره ای و تعمیر و نگهداری این دستگاه ها در سطح تهران بزرگ شما را راهنمای و یاری کند. متخصصان و کارشناسان فنی ما آمادگی کامل را دارند تا ضمن مشاوره و راهنمایی در این زمینه همکاری کاملی باشما عزیزان را داشته باشند.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا