چیلر دستگاه لیزر

در دهه های اخیر سیستم تهویه مطبوع ( سرمایشی و گرمایشی) تغییر و تحول زیادی پیدا کرده است. تمام این تغییرات در جهت بالاتر کردن کیفیت و کارایی بیشتر این دستگاه ها می باشد. چیلر ها یکی از این دستگاه هایی هستند که امروزه خصوصا برای مراکز بزرگ تجاری و مسکونی و فضاهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. چیلرها نیز در نوع خود روز به روز دچار تحولات و پیشرفت های بهتری هستند. یکی از این دستگاه ها چیلر دستگاه لیزر می باشد که در مقاله پیش رو از تکنو تهویه در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد. برای کسب اطلاع از هزینه تعمیر چیلر هم می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

در گذشته با شما درباره تعمیر چیلر صنعتی و تعمیرات چیلر خانگی سخن گفته بودیم.

چیلر دستگاه لیزر چیست؟

چیلر لیزر وسیله ای است که جهت خنک کاری تیوب لیزر و کنترل دمای آب و نگاه داشتن آن در دمای متعادل و مناسب برای تیوب لیزر می باشد. این دمای متعادل آب حدودا 20 درجه سانتی گراد می باشد. فعل و انفعالاتی که جهت تولید لیزر باعث افزایش دمای تیوب می شود و اگر تیوب لیزر بدون چیلر کار کند حدودا یک دقیقه دوام می آورد. بعد از آن دچار ترک و حتی شکستگی خواهد شد. این باعث می شود دستگاه اگر دارای گارانتی باشد از گارانتی خارج شود.

همچنین امکان دارد به خاطر کاهش دما در فصل زمستان دمای آب به زیر صفر درجه برسد و چون آب با یخ زدن حجمش بیشتر می شود باعث گسستگی تیوب می شود. بنابراین چیلر دستگاه لیزر مناسب و استاندارد بایستی دارای سیستم گرمایشی هم باشد و بتواند دمای آب را بالا نیز ببرد. این امکان موجود است که شیلنگ آب چیلر دارای خم شدگی تا تیوب شود و یا مسی آن را آشغال بگیرد. در این چنین مواقعی چیلر باید لیزر تیوب را قطع کند تا تیوب آسیب نبیند. بنابراین چیلر دستگاه لیزر در طول عمر تیوب تاثیر مستقیمی دارد.

لازم به ذکر است تکنو تهویه نمایندگی چیلر مک کوی(McQuay) و نمایندگی چیلر تویو TOYO در ایران می باشد.

نحوه کارکرد چیلر دستگاه لیزر

چیلر دستگاه لیزر شامل چرخ هایی است که در آن گاز خنک کننده ( فشار مبرد ) با دما، دبی و کیفیت مشخص شده ای گرمای لیزر را دریافت خواهد کرد و در قسمت دیگری از این سیکل آنرا دفع خواهد نمود. برای جذب نمودن گرما آب توسط پمپ چیلر جریان پیدا می کند و گرمای مبرد در چرخه تبرید را به سمت محیط خارج از دستگاه هدایت می کند. استفاده از این دستگاه چیلرها در دستگاه برش لیزری فلزات، دستگاه های برش لیزری غیر فلزات و دستگاه های حکاکی لیزری غیر فلزات الزامی می باشد. در مورد استفاده از چیلر دستگاه لیزر در فصول سرما و گرما نیز بایستی گفت این دستگاه ها دارای توان های متفاوتی می باشد. در دو مدل موجود استک

چیلر با گرمکن و چیلر بدون گرمکن

در فصل سرد زمستان برای کارایی بهتر می توانید از چیلر های گرمکن دار استفاده کنید تا از ترکیدگی تیوب لیزر در اثر گرم شدن و سرد شدن جلوگیری گردد. می توانید در هنگام استفاده کردن از چیلر لیزر در مناطق سرد و یا در فصل سرما از مایع ضدیخ استفاده کنید.

قطعات مختلف دستگاه چیلر لیزر

این قطعات عبارتند از:

 • پمپ لیزر: این وسیله وظیفه پرتاب کردن آب از داخل مخزن به داخل تیوب را دارد.
 • فلوسویچ: این دستگاه کار نظارت بر عملکرد دستگاه پمپ لیزر را برعهده دارد و این که آیا این پمپ به درستی عمل می کند یا خیر.
 • ترموکوبل: کار این تجهیزات نیز تشخیص دمای چیلر دستگاه لیزر می باشد.
 • بدنه بیرونی دستگاه چیلر: این قسمتی است که کلیه قطعات دستگاه در آن قرار دارد.

دستگاه چیلر چه تاثیری برتیوب لیزر دارد؟

این تاثیرات عبارتند از:

 • درجه حرارت آب داخل دستگاه چیلر برحسب سیلیسیوس یا درجه ای که باید بین 10 الی 40 درجه سانتی گراد باشد.
 • رطوبت محیط بایستی بین منفی 10 الی مثبت 60 درجه باشد.
 • دمای محیط اطراف دستگاه که توسط نشانگر چیلر مشخص می گردد باید بین 20 الی 40 درجه سانتی گراد باشد.

مزیت های استفاده از برش لیزر

مزایای استفاده از چیلر دستگاه لیزر و برش لیزر به شرح زیر می باشد:

 • کاهش هزینه ساخت و تولید قطعه
 • کم شدن خسارت احتمالی به افراد که در شیوه های سنتی وجود دارد.
 • تسریع در برش و تولید قطعه
 • عدم احتیاج به ریخته گری و و قالب سازی و حذف هزینه های مربوط به آن
 • صرفه جویی در مصالح مصرفی با حداقل پرتی
 • دقت بسیار بالا به هنگام کار و برش با دستگاه
 • دقت و کارایی بسیار در زمان برش قطعات
 • خلاقیت و طرح پذیری و انعطاف پذیری در کار طراحی های اولیه

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تکنو تهویه ما به بررسی چیلر دستگاه لیزر پرداخته ایم. اما نکته آخر این که با توجه به حساسیت بسیار بالای این دستگاه برش لیزر عملکرد چیلر برش دستگاه لیزر خیلی مهم می باشد. خرابی آن می تواند خسارات زیادی به تولید قطعه وارد کند. شرکت تکنو تهویه آمادگی خود را برای نگهداری و بازدید های دوره ای از “چیلر دستگاه لیزر” اعلام می کند. در صورت احتیاج به تعمیرات متخصصین این شرکت آمادگی انجام هر گونه تعمیر را در اسرع وقت در سطح شهر تهران بزرگ و شهرستان کرج را جهت خدمت رسانی به شما عزیزان دارا می باشد.

نوشته‌های تازه

سایر مطالب و مقالات

پیمایش به بالا